Install the app
How to install the app on iOS
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en lite för gammal webbläsare, du bör uppdatera den.
ISO i exif info hos D70?
- Trådstartare Nilox
- Start datum
macmolarin
Aktiv medlem
Jag har i min iallafall.
krisen
Aktiv medlem
Jag skrev en kodsnutt i php som gick igenom ALL exif och printade ut varje rad som finns. Hittade inte ISO nånstans. dock fanns ett fält som heter "Maker note" som innehåller många konstiga tecken.
Ni kan själva se här: http://garaget.org/temp/?image=DSC_0061.JPG
Finns inte iso nånstans.
Ni kan själva se här: http://garaget.org/temp/?image=DSC_0061.JPG
Finns inte iso nånstans.
maxzomborszki
Aktiv medlem
Vet inte om det är sant men i ett av forumen som fanns länkat till ovan trodde någon att det kunde ha att göra med att Nikon på D100:an har HI-1 och HI-2 för högre "ISO-tal" och ISO-fältet skall vara rent numeriskt. Det skulle kunna förklara att Nikon tvingats lägga det i en egen tag.krisen skrev:
Det här vara det dummaste jag sett på länge i kameraväg. Dumt och följa standarden...
Detta lilla program (http://www.worldatwar.org/photos/exif/) skrivet i Perl klarar av att plocka ut vissa av Nikons Makernote-taggar. Jag hittade ISOSetting bland dem när jag kollade på en JPEG från min D70. Den hittar några som den inte känner igen så man kan nog bättra på programmet. Det borde inte vara så svårt att, utifrån detta, skriva en php-kodsnutt som plockar ut rätt del av Makernote-taggen.
maxzomborszki
Aktiv medlem
Hittade snabbt ett till program (http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/), även detta i Perl, som verkar vara lite mer kompetent. Det verkar vara svårt att hitta någon riktig dokumentation. På http://www.exif.org finns bara en specifikation för Sanyos Makernotes och mycket mer än så har jag inte sett tyvärr.
krisen
Aktiv medlem
egrh skrev:
Du kan se ISO-värdet om du använder Nikon View.
/Robert
Jo, jag ska prova det, men det känns ändå som en långsökt lösning. Jag vill kunna läsa av det direkt för användning på www också.
Max Zomborszki: Tack, ska ta och titta på de länkar du klistrat in. Får se om det går att få utt något vettigt av det.
MVH C
maxzomborszki
Aktiv medlem
Är det just PHP du använder? Det finns tydligen ett gäng bibliotek som kan parsa EXIF och till viss mån även Makernotes.krisen skrev:
Jo, jag ska prova det, men det känns ändå som en långsökt lösning. Jag vill kunna läsa av det direkt för användning på www också.
Jag är ingen fena på PHP men här var ett bibliotek (http://www.offsky.com/software/exif/) jag hittade som verkar trevligt men tyvärr inte tar Nikons Makernotes. Dock så tror jag det är simpelt att lägga till sådan support. I Image-ExifTool (den andra länken jag skickade) hittar du i filen lib/Image/ExifTool/Nikon.pm de olika taggarna för just Nikons Makernotes. En sökning på "php exif makernote" på Google gav ett gäng trevliga träffar.
Personligen skriver jag mitt webbfluff i Perl/CGI så för mig var detta bibliotek precis vad jag behövde...
En fulvariant är ju att köra tex exiftool på bilderna när du laddar upp dem och använder utdatat för att skapa gallerisidan (kopierar bara in ISO-värdet).
Källkod:
otherside:~>./exiftool -S -ISOSetting DSC_0526_N_Normal.JPG
ISOSetting: 0 200
Similar threads
- Svar
- 2
- Visningar
- 2 K
- Svar
- 312
- Visningar
- 75 K
- Svar
- 5
- Visningar
- 1 K






