Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Någon som använder PhotoLine?

Produkter
(logga in för att koppla)
Kollade lite snabbt men ser ingen fördel över Photoshop.

Har bättre integration med Colorperfect än Photoshop har jag förstått.
Liten tillverkare brukar ha mycket bättre support än stora drakar, särskilt som man är i direktkontakt med utvecklaren.
Storlek på program. PL endast ca. En tiondel eller mindre än likvärdiga program, borgar för att att det är hyfsat snabbt även på en äldre dator.
Ingen prenumeration är nog en stor fördel för många, naturligtvis är programmet inte bättre än Photoshop, men få använder eller behöver allt som finns i Photoshop.
Så PL har flera fördelar och kan ha fler, så det kan ju vara ett väldigt bra alternativ inte bara till Photoshop utan andra redigeringsprogram?

Då programmet inte uppmärksammas på fotosidor så var jag nyfiken om någon använde och i så fall erfarenhet?
 
Senast ändrad:
ANNONS