Annons

PMS filer, vad är det?

Produkter
(logga in för att koppla)

Latino

Aktiv medlem
Har alla mina bilder på en dator och även på en lös hårdisk, har nu köpt en ny dator och kopierat bilderna från hårdisken även dit, men nu står det på många mappar att bilderna inte kan öppnas , kan inte se dom, det står att det är PMS Filer, nån som vet vad det är och kan hjälpa mig tillrätta?

Vänliga hälsningar Oscar.
 
PMS är en färginställning som ofta används för tryck.
Sen kan ju dina filer vara nåt annat förstås, men är det bildfiler kanske det bara är något med färginställningarna, färgrymdsvalet alltså..
 
Tack Lotta , men jag tror inte att det är det, försöker öppna filerna från den lösa hårdisken men dom är låsta där med, och det finns en liten hänglås på dom, jag tror att det kan va nån slags spärr , men hur det har hänt vet inte jag, har 89 mappar men det är bara 20 st som inte kan öppmas på nåt sätt.
 
Pe-emm-fem? Dvs äldre PageMaker-filer?

Det snarlika PM5 är filer från desktopprogrammet Adobe PageMaker version 5 (dvs från en gammal version, aktuell version är nog 7).

Väldigt långsökt förklaring och filändelsen avser heller inte bildfiler.
Läste i Paginas "IT-lexikon 2004" där förkortningen "PMS" förklaras med "Pantone Matching System".
 
ANNONS
Götaplatsens Foto