Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Trycka digitalbilder på duk ?

Produkter
(logga in för att koppla)

BettyBoop

Ny medlem
Har sett att många affärer säljer tavlor som ser ut som tryck på ramspänd duk.
Det skulle vara roligt att kunna trycka upp sina egna bilder på en sådan duk.
Finns det någon som vet var man kan göra detta ?
 
BettyBoop skrev:
Det skulle vara roligt att kunna trycka upp sina egna bilder på en sådan duk.
Finns det någon som vet var man kan göra detta ?

Jag köpte en vävduk i bomullsmaterial till jobbets HP-plotter (bläckstråle Designjet) och skrev ut en satellitbild över Sthlm som blev 2,5 meter hög och som blev mkt imponerande.

Har inte sett motsvarande produkt som A4-"ark", men annars borde det kunna fungera på en vanlig liten bläcktråleskrivare oxå.
 
Jag har tryckt större delen av min utställning Masai Mara, som just nu visas på Göteborg-Landvetter flygplats på duk. Bilderna är tryckta med gichléetryck på en Epson 9600 som skriver 1120 mm brett. Duken är Fuji Hunt Artist Canvas som numera finns på Scandinavian Photo. Man får en underbar känsla i duken. Titelbilden i utställningen är ramspänd i 1500x1000mm, det är faktiskt billigare än att montera på kapa eller kartong.

Jag har låtit Max Anjou skriva ut mina bilder, www.anjou.se, Max brukar hjälpa mig med inramningar och liknande.

/Ulf Persson
www.ulfpersson.se
 
ANNONS
Götaplatsens Foto