Flatljus

En webblogg av David Elmfeldt kring fotosidan.se, foto, community och annat mys.

Bitvis segt

Sen någon vecka har det varit bitvis riktigt segt (och stopp) på bloggindex under korta perioder. Jag har sett det då och då men ofta inte. Vi håller hela tiden koll och eftersom vi inte släppt någon ny funktionalitet så brukar vi avvakta felrapporter för att se om det är något temporärt eller om det faktiskt är något knas. 

Vi har även fått andra felrapporter och det är lätt att man tror att saker hänger ihop. En rapport var om multiuppladdning där väldigt långa filnamn med specialtecken användes och eftersom ingen annan rapporterat fel om multiuppladdning så rekommenderade jag den generella rekommendationen att använda A_Z, 0-9 och understreck eller bindestreck för att isolera bort fel. 

En tredje rapport är att bloggstartsidan inte uppdaterar sig (vilket jag nog tycker den gör just nu). När det uppstår så beror det på en agent som uppdaterat sidan har stannat. Då får vi starta om den processen.

Det är dock klart att det faktiskt blir stopp då och då men att det är under korta perioder och att det inte syns för alla samtidigt. Det kan tex komma en felrapport men när vi tittar så rullar allt på. Det gör att det är svårt att felsöka.

Nu har vi grottat lite och det kan vara ett par saker som sammanfaller som gör att det skapas onödig last som gör att det blir trögt. Dels beror det på rejäl trafik från olika obskyra servrar runt om i världen, och en del tekniska anledningar. Trafiken har vi försökt stoppa sen ett par veckor men förra veckan drog vi åt ännu mer och det verkar sakta ta, men vi kommer idag och imorgon testa lite justeringar av det tekniska för att se om inte det kan ordna upp det hela. 

Ps. bästa stället för generella felrapport är i Frågor om Fotosidan-forat. Där kan fler se våra svar och då kan infon sprida sig bättre. Jag hinner inte läsa alla blogginlägg och kommer följaktligen missa att svara på funderingar där. Vill du ha svar på ett sånt så skicka PM så kan jag svara, annars ser det ut som vi inte bryr oss men så är det inte.

Publicerad 2026-05-26 11:05 | Läst 197 ggr 3 Kommentera