Intryck avtryck från gator och torg. Stockholms stads kulturpris Till Lars Epstein.
Verkligen roligt och välförtjänt att Lars fick Lennart af Petersenspriset. Grattis Lars!
Läs nedan. Hämtat från DN / Bengt.
Intryck avtryck från gator och torg. Uppenbart har folk hittat lite stålar i madrassen, som blir ogiltiga Juni 30/6
Så här såg det ut utanför Nordea Liljeholmen dag.Men om det hade med växling av gamla mynt att göra är oklart. Liljeholmens Nordea, är känt för att vara uruselt skött när det gäller just köer, Bara tanken på banksnacket kom till oss så hjälper vi dig, går igenom din ekonomi ..Känns som ett skämt. Tycker nog det mer ser ut som en matkö i F.d sovjetunionen. Skillnaden är bara den att vi är tvungna att lämna ifrån oss våra pengar till banken och sen betala en avgift för att ta ut några spänn, efter det vi har stått i kö.
Intryck avtryck från gator och torg. I går tog jag en bild utanför Stadsmininsterns bostad.
Inte bara sportfiskare och turister har hittat det fina fiskevattnet utanför Stefan Löfvens bostad. Även hägrarna.
.Bilden togs utanför Sagerska palatset på Strömgatan ner mot vattnet. Det var allt för i dag. Hej!
/ Bengt H.
Intryck avtryck från gator och torg. Ozo fick kritik, och skärpte sig.
Förra veckan hade vi Anticimex hemma. Några möss hade tagit sig in i skåpet under diskbänken Förmodligen vid sidan av rören som går från källaren. Tjejen från Anticimex berättade att en mus behöver inte mer än sex mm för att ta sig igenom. När hon hade berättat det kollade hon på Ozo och sa,
-Sköter du inte ditt jobb. Det gav resultat. Efter hon hade gått och placerat ut någon smart fälla under diskbänken, var det bara att vänta. Men icke, mössen gick inte i fällan. Däremot blev den kritiserade Ozo mer på sin vakt.
Han låg superskärpt på pass hela tiden, och han lyckades också. Vem klarar sig ifrån hans skarpa blick! Tack Ozo!
Möjligtvis är det en kvar under kylskåpet tror vi, om så är tar han den också för han har verkligen koll åt det hållet
Som sagt lite Tom och Jerry här hemma.
Trevlig helg Bengt Leica Q.
Intryck Avtryck från gator och torg. Söndagen den 19 febr. Hötorget.
Hej! Någon gång då och då brukar jag besöka loppmarknaden på Hötorget. Den här dagen blev jag väldigt besviken på torghandlarna som lämnat sitt avfall från lördagen på torget. Med tanke på det stora problemet med ökningen av råttor i Stockholm är det nog inte så lämpligt. Jag hoppas verkligen att dom har bättrat sig. Här några bilder från söndagen den 19 febr. Förstora.
Lite trista bilder men nödvändigt ändå att visa på. Trevlig helg på er! Bengt
Sök till poolen Intryck Avtryck Ögonblick. Vi vill ha fler medlemmar! Välkomna!
/ Bengt H.






