Bilder och tankar. Hur ställer vi oss till gatuporträtt.

Hej Nya poolvärdarna. Ska vi  acceptera gatu porträtt i poolen?Och i så fall vilka?

 Fredrik har just nu en bild  som han tycker är ett gatuporträtt.

 Jag är väl lite skeptisk till den typen av "porträtt" när kameran kastas upp rakt i ansiktet på folk. Särskilt om man hemma ser att det är en klar negativ reaktion från personen.. En fråga alltså. En annan fråga är också om vi tycker det är ok med gatuporträtt, där omgivningen inte på något sätt berättar om stad gator? 

 Jag tog en bild på en fiskargubbe mitt utanför statsministerns bostad, Mitt i Stockholm. Men bakgrunden känns inte stad. Kunde lika gärna vara ute till havs.Är en sådan bild ok som gatuporträtt?.

 Koll på flötet

/ Bengt

Postat 2015-10-21 20:16 | Läst 3084 ggr. | Permalink | Kommentarer (12) | Kommentera

Bilder och tankar.Det är viktigt att egna affischer syns.

Här blir bra.

Så där ja En till  bara så är jag klar

Då är det bara att gå till nästa.

Här blir det bra.

Får man klistra över mamma? 

 Kom nu så går vi. 

 Lite märkligt att bara köra över andras affischer tycker jag nog.

/ Bengt

Postat 2015-10-20 17:09 | Läst 2619 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Bilder och tankar.Ett något förvånat uppvaknande.

 Kanske hade det varit bra att förvarna på ett vänligt sätt.Om man har tid vill säga.

Postat 2015-10-19 12:16 | Läst 2567 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Bilder och tankar. Gatufoto är som att fiska, en ständig väntan, men plötsligt kan man få man "napp!"

I dag var intresset stort i bland åskådarna. Laxöringarna slog och vakade på ytan

Även jag stod där som fiskeintresserad, när det plötsligt smälde till. En stor fin silverblank havsöring hade nappat och vi följde kampen.

Spännande för oss som tittade på.

 Att dra upp fisken hela vägen hade absolut gått dåligt och öringen hade tappats.I stället klättrade en fiskare ner för en stege och drog upp fisken, .

 Väl uppe måste den klubbas

Sen  ska det klättras upp för stegen med fångsten som togs emot av en stolt glad fiskare.

Slutligen den stålte fiskaren med sin fångst.

 Visst är det fantastiskt med vårat laxvatten mitt i Stockholm. Ha det bra Bengt

Postat 2015-10-15 17:52 | Läst 1151 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Bilder och tankar. Kameran skapar kontakter.När storfiskarn talar om hur...

I dag på promenaden mötte jag vid strömmen en fiskare minst lika intresserad som jag. Han hade inte fått en enda fisk i Strömmen men skulle ändå testa.Han hade valt att fiska med en så kallad  gigg, en typ av bete som man fiskar ryckvis in mot "land" När jag såg honom och tog en bild såg han lite uppgiven ut, men det gick över.

 Jag gick fram till honom och frågade hur går det?

-Nja sa han jag har inte fått en firre här någon gång. Dom som får något här du vet ,de snackas om laxar å så dom håvas väl upp där nere sa han

Det har ju gått i arv fortsatte han, den där rättigheten att sitta i båt sörru och veva upp laxarna. Om man ska bli av med deras  rättigheter måste man nog skjuta till sig likartade  rättigheter.

 -Så är det nog svarade jag. Det han menade var att något inskrivet finns att fiskare med sänkhov har rätt i alla tider. Förenklat kan det nog tolkas så. Här en bild på håvfiskare, som med jättehåv vevar upp sin sänkhåv med jämna mellanrum.

_Men du, sa jag, det måste väl ändå finnas möjlighet till stor abborre och gös med din gigg?

- Du vet abborre går nog, men gös du vet, dom måste man ta i nät dom e jävligt svårfångade sörru.

 -Ja det är märkligt att det ska vara så svårt att få dem på kast.

-Jo så är det svarade han och såg lite klurig ut.

 Jag ska berätta för dig.

 Jag la rör  nere i Sörmland åt en storbonde där. Och då fick jag tillgång till hans båt och rättighet till nätfiske.

,- Du! Ja la ut fyrahundra meter nät sörru, åh jädrans vad gös jag fick. Hörru! jag sålde gös till ICA kvantum och fick hundra kronor kilot och tjenade fjorton femton lakan i veckan. Snacka om gös.

- Fantastiskt vilken grej,svarade jag.

 Jo du! de va kul  svarade han, de e inte många som upplevt de inte.

 -Nej verkligen inte svarade jag.Hoppas att det går bra här idag då.   Skitfiske på dig.. Så säger man  om man har varit med..

 Ja ska ta dom sa han, koncentration! koncentration! det gäller att hålla koll på linan!

  Efter tag sa jag ytterligare Skitfiske på dig som man säger man får inte säga lycka till., och han kollade på mig med  och gjorde en klar segergest.

 

Finns det något roligare en att knalla runt med sin kamera Jo.Möjligtvis att spela. Det är också rätt kul.

 Nu ska jag öva lite. Ska spela med min trio på Tellus biocafe Midsommarkransen under jazzfestivalen den 18 oktober mellan 14.00-16.00 Det ska bli kul Välkomna. Ha det bra Bengt

Postat 2015-10-09 19:43 | Läst 1248 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 139 140 141 ... 180 Nästa