Vilse.
Jag vet att jag inte kan vända om,
jag är helt vilse,
vägen tillbaka har suddats ut
här i Träsklandskapet.
Blir inte av med känslan av att vara iakttagen,
..ögon överallt.
Jag söker efter ljuset, solens trygga sken.
Lyssnar efter måsarnas skrän, vågorna som sköljer över sanden,
och lukten av hav.
Det stillsamma vid en soluppgång-
nästan inget ljud men så harmoniskt lugnande.
Men ingenting…
här är det bara så obehagligt …tyst.
Jag vet inte längre vart jag sätter fötterna,
det är svårt att urskilja vad som är vad
i detta dunkel av mörka skuggor.
Där! Jag ser något bekant, något jag vet vad det är,
men jag måste upp i träden.
Ett ljus.
Jag ser mer ljus,
är det solen?
Är jag på väg ut ur detta hål av ingenting?
Nedanför mina dinglande ben, under mig
ser jag något. Något sugande, snurrande…
ett levande ljus spel i vattnet, som en strimma hopp
men det är bara ett lockbete
för något som vill dra ner mig
under den pulserande ytan.
Ser i ögonvrån något som kryper mot mig.
Kanske är jag lika obehaglig som den är för mig,
kanske försöker den också bara finna en väg ut.
Det ser ut som små lyktor som tänds och släcks bland grenarna,
undrar om det är för att skrämmas eller locka?
Tittar närmare …
…någonting rör på sig där inne.
Någonting vänder sina ögon mot mig…
Jag blundar hårt och flyttar så långt bort jag kan
från det där.
Känner hur grenen under mig sjunker en aning
och jag tar ett bättre tag om träd stammen.
Det rör sig i trädet intill.
Vet inte vad som väntar bakom mig,
kan känna en ljummen andedräkt mot min nacke,..
Men ibland är det faktiskt bättre att inte veta alls…
//JO


















/ Lena
Det glädjer mig att du tycker Lena, det betyder att mina ord och bilder nådde fram. Härligt!! =)
Ser ut som Aliens ;o)
Kram Milla
Ja jag har ju nu bildbevis att aliens finns. Hehe Härligt att du tycker bilderna är läckra Milla. =)
/ Lena
Detta blir min övning till då jag har mod nog att skriva en bok. =) Är rätt feg av mig tror jag. Tack för din fina feedback Lena, du ger mig mod.
(Tittar mig lite försiktigt över axeln...blev visst påverkad...men där står bara en massa böcker och tiger)
Haha jag läste snabbt tror jag..."där står bara massa böcker och en tiger" Inte meningen att göra dig hoppig Annelie, moohahaaaa..harkel.. men din reaktion ger mig mersmak att skriva och fota mer. Härligt! =)
Stort tack!
Det här skulle du kunna ställa ut.
Marianne
Åh det hade varit spännande att ställa ut detta, kanske biblioteket skulle vilja det- utställning med texterna på barnavdelningen...nja..då kanske jag ger en massa barn mardrömmar. =)
Glädjer mig att du tycker det Marianne, betyder mycket för mig.
Fantasifull text dessutom :)
Snyggt!!
Med vänlig hälsning, Kenneth
Det glädjer mig att du tycker Kenneth, blir riktigt glad och stolt. =) Mycket inspirerande feedback.
Oj det har jag inte tänkt på, att detta faktiskt räknas till sk thriller/skräckfilm...vad härligt att du tycker det Margareta, jag själv är en som har svårt att se skräckfilmer utan att ha täcke uppdraget över huvudet. =)
Ja gör det, testa fota droppar Mikael. Makro är ju så fantastiskt kul- varning dock man blir lätt beroende. =)
www.ekebert.se
Åh vad kul att ni tycker det John och Lise. Blir nyfiken på hur ni fann min blogg? För jag kan inte klicka på ditt namn då du inte är medlem på fs? Härlig feedback, sträcker lite extra på mig här.=)
Hej Ellinora. Vi fan din fina blogg efter Gnesta-Planket. Jag klickade mej runt på dom kommentarerna Benganbus fått, initiativtagaren till planket och fann din blogg på det viset. MVH John o Lise
Hej Ellinora. Vi fan din fina blogg efter Gnesta-Planket. Jag klickade mej runt på dom kommentarerna Benganbus fått, initiativtagaren till planket och fann din blogg på det viset. MVH John o Lise