Backsippor i Billebjer

Billebjer är ett litet naturreservat nordväst om Dalby i Skåne. Namnet är danskt och betyder Yxberget efter formen på det berg som finns inom området. Här finns förutom lövskog en enefälad. Den utgörs av ett stycke mager mark, bevuxen med enar, som har använts som betesmark i det gamla bondesamhället. Här växer ett flertal arter, bland annat den fridlysta backsippan. Den är lågväxande med violetta blommor och håriga stjälkar och blad och kan växa enskilt eller i större eller mindre grupper. Här i Skåne blommar den just nu i slutet av april.

Backsippan är ganska oansenlig där den växer nära marken med sina böjda stjälkar. Men blommorna lyser upp i det bleka fjolårsgräset som små violetta lampor, och när man kommer nära ser man hur delikat den är uppbyggd.

Jag besökte Billebjer kring Valborg förra året men kom då för sent för att se blommande backsippor. Nu har jag gjort ett nytt försök.

Yxberget stupar brant åt söder. Från toppen ser man Malmö, knappt 3 mil bort, och man lär kunna se ända till Köpenhamn vid riktigt klart väder.

Publicerad 2026-04-25 10:30 | Läst 139 ggr

"Jag håller med Bjarne. Ovanligt fina och väl komponerade bilder på backsippan. Motljuset understryker stjälkarna fina hår - som ju är en karaktäristik för växten."


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
Bjarne 2026-04-25 11:07
Billebjer är fint, men det är längesedan jag var där. Du har gjort fantastiskt fina bilder på backsippor därifrån och utnyttjat motljuset mycket bra. Jag tycker om dem allihop. Puffbilden är mycket vacker. Det blir snyggt när du gått lågt och man ser horisonten i fjärran. Fast totalfavoriten är nog den sista där du utnyttjat gräs till en mycket vacker oskärpeeffekt, framförallt diagonalt mot blommorna.
Hälsningar Bjarne
syntax 2026-04-25 12:32
Jag håller med Bjarne. Ovanligt fina och väl komponerade bilder på backsippan.
Motljuset understryker stjälkarna fina hår - som ju är en karaktäristik för växten.
Lena Holm 2026-04-25 16:33
Mycket fina bilder på backsipporna, ffa den första och den sista. Fint att du även visar miljön de växer i. Det finns en kulle på campus där de växer i mängder, men jag har inte varit där ännu. Detaljerna i dina bilder går fram extra fint i motljus.
Hälsningar Lena
TomasKronberg 2026-04-25 20:32
Fina bilder på backsippor!
/Tomas
Wolfgang Gerlach 2026-04-26 11:08
Kul att Du kunde fotografera dem i år! De är så dekorativa! Du har fotograferat dem genom att utnyttja ljuset med fördel på olika sätt. Mycket snyggt! Mvh Wolfgang