P.LUNDSTRÖM

Lappland - Friluftsliv - Det vilda köket

Produktfotografering i vardagsrummet

Testade två gamla hensel blixtar och gjorde några produktfotograferingar i vardagsrummet. Det jag försökte eftersträva med detta var ett icke platt ljus och provade därför en softbox till vänster och en blixt mot bakgrunden och sedan en reflexskärm till höger.

En liten bit plexiglas fick göra speglingen på ett 50 mm objektiv..

Gjorde klart redan i början och satte ett gråkort och tog en testbild för vitbalansen, med denna kamera var jag lite kluven över ljussättningen, tycker högersidan kanske blev lite mörk längre ner.

Likaså ett objektiv som som sagt är runt är lurigt att få till en tilltalande ljussättning, men jag tror jag nöjer mig så i detta fall, kan tänka mig även här att högersidan kanske fått sig en släng av för mycket skugga...men kanske blir det för platt utan den skuggan?

Vips! Ett mjölkpaket med ett glas åker fram, kände här för att göra en klassiker i reklamväg, ett glas och ett mjölkpaket innehållandes vit mjölk fick mig att dra ner på blixten aningens, blev ju alldeles vitt och utfrätt, tekniskt satte jag denna bild med 1/125 sek bländare 11 och iso 200 på 70 mm en bit från bordet. Plexiglas och två blixtar och en reflexskärm i det hela.

Tack för att ni tittade in i mitt laborerande projekt!//Perran

Postat 2013-05-11 04:06 | Läst 4391 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Björn i Finland

Sittandes i ett gömsle i finska urskogen kan vara ett av det mest spännande moment i skogen jag varit med om då den stora besten lufsar igenom skogen..

Mitt i natten, kan den dyka upp den store gamle björnen som vandrar omkring i skymningen, det är oerhört spännande att se dessa gigantiska djur, snart bär det av igen mot den finska skogen och några dagars fotograferande från gömsle.

Snart vaknar även myggen till liv och då blir det ett jäkla surr i buskar och snår. trevlig dag alla!

//Perran

 

Postat 2013-05-07 14:57 | Läst 3391 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Nöta nöta, träna, träna flugfiske på gång!

Jag och polaren David fortsätter i dagarna att nöta på med flugfisket, det går trögt, väntan, längtan och lyckan som väntar för alla svingar som åker upp och ner i vattnet, det blev enbart nå småfisk, men nu ska det nötas tills den stora laxöringen sitter!

Strömmande vatten vid Gäddvik strax utanför Luleå, några isflak gled omkring!

Än så länge Skitfiske, men snart så hugger det! Tålamod och vilja är väl vad som krävs!

Trevlig dag alla!

//Perran

 

Postat 2013-05-06 08:09 | Läst 1545 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Flugfiske träning

Jag och kollegan David åkte ut ikväll för att träna kasta med flugspö inför sommarens säsonger så passade även jag på att ta lite bilder, inget vidare fiske eller sommar med färger ännu men reka platser och testa fisket är aldrig fel. Vad gör man inte för att komma ut i naturen sig:)

//Perran

 

Postat 2013-05-04 22:57 | Läst 2422 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Bildjobb i Finland

Har under vintern och sommaren samarbetat med den finska skidanläggningens turistbyrå i finska Levi och plåtat hejvilt med bilder för sommar och vinter aktiviteterna och hittat några bilder under ett besök där nyligen. Det roliga med dessa uppdrag tycker jag är givetvis själva fotograferandet och sen att hitta igen bilderna man tagit, det kan bli lite över allt dessa dyker upp och ibland blir man lite förvånad, vissa bilder är mera färska och andra kan vara tagna för några år sedan, denna bild på omslaget är tagen i vintras under en skogsvandring med snöskor med lite frilufts glädje.

Här är ett annat exempel på en bild som tryckts för magasinet. Kompisen David som är både kock och flugfiskare brukar ofta vara med under mina fotosessioner och hamnade i en artikel på finska om fiske. Ofta när man dagligen ser bilder tycker jag oftast man ser dom på nätet (kan ha att göra med om man sitter vid datorn eller går till pressbyrån) men att se bilder i tryck på någon slags tidning som man själv tagit eller någon man känner kan vara extra intressant att studera.

I helgen är det vildmarksmässa som man inte bör missa i Luleå!

Må gott alla läsare!

//Perran

 

Postat 2013-05-03 11:04 | Läst 3730 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 103 104 105 ... 132 Nästa