P.LUNDSTRÖM
Lakafiske i Björsbyfjärden i Luleå
Tidig söndagmorgon begav vi oss jag och fiskekompisen Jonas Hansson ut till Björsbyfjärden utanför Luleå för lite lakafiske. Tio minsgrader och blåsigt i Luften kändes som köldfaktor på närmare minus femton grader ute.
Bilen fullpackad i träpinnar med linor och en rejäl ishakka.
Ut mot den blåsiga fjärden, isen har blivit stabil på en decimeter, tio hål ska agnas.
Hunden Blaze fick följa med på isen och springa av sig!
Då var det dags att börja hakka till sig hål på isen
Utan isborr kan det bli ett hårt arbete av hakkande, isen som är 10 cm tjock blir ett och annat hakk i
Gäddsaxarna tas fram och spänns upp och laddas med löja, lite is och vatten måste även rensas bort från hålet
En laddad sax firas ner i det iskalla vattnet, laddad och klar
Flera hål görs på isen och kylan känns allt bitigare, det gäller att klä sig ordentligen såna dagar.
Jonas Hansson laddar tionde ishålet på fjärden med agnade saxar nu är det bara hoppas på att det hugger, eller smäller till med lake på saxen! Imorgon kväll skall det vittjas!
Hunden Blaze tittar ut över fjärden, nu är det inte många timmar om dagen det är ljust ute, snabbt måste jobbet göras på isen för att sedan vittjas dagen efter....fortsättning följer
/Perran
Personalbilder till Åkeriföretag
Lördagen ägnades åt att fotografera personal från åkeriet Lindströms transport i Luleå som jag fick i uppdrag att göra. Lördag var en bra dag då team buildning stod för deras schema och de flesta gick att fota samtidigt. Åkeriet kör mjölk från mejeriet i Luleå och ut till kunder i Norrbotten, det är inte lätt att få alla samlade men ibland går det om man kan få tajma ihop alla på en lördag i detta fall.
Observera att denna tavla är en test-tavla där inte alla bilder är fullt korrekta med beskärningar och placeringar, vissa är lite större än andra osv samt att ev namntext kommer under sedan, men i det stora hela blev personalbilderna enligt bilden.
Bilderna togs mot en vit bakgrund med en upplysande blixt mot den vita samt reflektor och paraply lite till vänster i lokalen. Stor och ljus lokal är alltid trevligt att kunna nyttja då det finns gott om ytor, sen blev det lite olika variationer på bilderna, men de bilder som kommer användas till personaltavlan blir enkla porträtt med en vinjettering runt om på.
Tekniska specifikationer jag använde mig av var
Nikon D700
Slutare 1/125 sek bländare 8 på iso 200 och ett nikon 50 mm
Lite av ett jobb hur jag gjorde det efter kundens önskemål
Ha en trevlig dag//Per
Glöggtider..
Skål!
Trevlig helg!
//Perran
Mat i vildmarken
Ofta när jag är ute så brukar det lagas mat vid jakt, fiske eller en fjällresa. Maten smakar alltid extra gott när man blivit hungrig efter några timmars aktiviteter och ofta lagar två kompisar maten som sedan får dokumenteras, nu blev det ett gäng bilder till finska skidortens tidning, Levidays.
Rykande mat från muurikkan lagat av Mats Degerkvist
Baconinlindade sparris från gjutjärnspannan över öppen eld lagade av David Andersson vid sidan av matutbudet och restaungalternativspalten i finska Levi, Levidays
Bon apeti´t i det vilda! //Perran


















