P.LUNDSTRÖM

Lappland - Friluftsliv - Det vilda köket

Den sista vildmarken, snart gör jag en bok

Den sista vildmarken! Delar av min fotobok som jag håller på att försöka sammanställa från en fiskeresa tidigare i sommras då jag och en kompis åkte iväg till ett lappläger för några dagars fiskande bland mygg och knott och ett bra resultat av fisk. Detta blir då en "privat" bok där ett begränsat antal kommer tryckas i stora hela bilder är det tänkt, ett litet minne från fjällvärldens härliga stunder som kan vara extra roligt att minnas och titta på under det kalla vinteråret, en och annan sida är kvar att lägga till men såhär långt börjar det vara klart samt att text kommer flikas in där det finns plats!

 

 

 

 

 

 

Postat 2012-11-04 20:17 | Läst 4790 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Snart är magiska vintern här

Abisko - en magisk plats upp i norr. Snart kommer den riktiga vintern och man får hoppas på flera såna där magiska kvällar då tempen blivit riktigt bitande iskall!

 

Postat 2012-11-03 17:43 | Läst 1447 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Ett GOTT bärår i skogarna

BÄRSOMMAR..

Denna sommar bjöd minst sagt på ett gott bärår, nu kan man njuta av de infrysta bären som ligger i påsar i frysboxen. Jag och en arbetskompis gjorde ett ryck tidigare i sommar och plocka några hinkar

De välfyllda skogarna runt om gav bra utdelning och man behövde inte gå långt för att fylla nästa "näve"

Stora fina bär smakar extra gott som mognat perfekt i solen.

Nu är det bara äta av de nyttiga vitaminerna till frukost eller desserter!

Glad blåbärspajhelg på er!//Perran

 

Postat 2012-11-02 19:52 | Läst 1266 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Abisko sommar/vinter

Abisko och Torneträsk en plats jag så ofta jag kan besöker, och har gjort en liten jämförelse från förra årets sommar och årets vinterbild. Sommaren vid träsket ca 14 grader i juli och senare i februari minus 35 grader kallt och några fransmän som tittar på norrskenet i bild.

Oavestt väder är det platsen jag gillar bäst, fjällvärlden!

Postat 2012-11-01 22:38 | Läst 1977 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Lappcollaget

Delar av vad som symboliserar lite utav mina härligaste stunder i fjällvärlden! //Perran

Tre bilder fick bli lite ihopsmetade denna gång

Postat 2012-10-31 23:22 | Läst 3117 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 120 121 122 ... 132 Nästa