Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.
Trandansen 2017
Jag har besökt trandansen vid Hornborgasjön två gånger, en rolig och fantastisk upplevelse att se alla dessa fåglar. Den här bilden är från slutet på mars 2017 och om jag minns rätt så räknades det till ca 19000 tranor vid detta tillfälle. Jag funderar på att åka dit i år igen.
Inlagt 2022-02-21 12:40 |
Läst 2321 ggr. |
Permalink


Ja det är lite väl tidigt att åka dit nu, det är ju lite väderberoende också tyvärr var det ganska grått väder dom gångerna som jag var där men lite bilder blev det i alla fall. Kan tänka mig att det är vackert i soluppgången, åker jag igen så ska jag ha lite bättre koll på prognosen och försöka vara med i soluppgången. Du kanske har någon bild att "blogga" upp från ditt besök här?
Färska gamla bilder
https://www.fotosidan.se/blogs/peterdahlen/tranor-vid-hornborgaresjon.htm
Om jag får tiden att räcka till så blir det förhoppningsvis ett besök härifrån också och som tidigare år, innan solens uppgång.
Mvh Susanne
Ja den blev nog lite frusen, men hittade säkert ett bra ställe att skydda sig på får vi hoppas. Dom gångerna jag varit där har jag haft bokat boende också, då blev det lite svårt att förändra besöket dit så det blev som det blev men jag såg mycket ändå.
Om man har en kombi av hyfsad storlek kan man sova i bilen på parkeringen vid Naturum. Där finns toaletter och ställen att sitta på om man har med sej matsäck. Då kan man få både solnedgång och soluppgång utan större besvär. Dessutom behöver man inte boka (men det kan vara kallt).
Hälsningar Lena
Det är så vi ofta gör, maken och jag. Antingen åker vi under natten eller kvällen innan och sen slumrar i bilen. Det är så vi även gjort flera gånger när vi besökt Knuthöjdsmossen. Inte alls tokigt om man har lite utrymme i bilen vill säga :)