Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.

Det var min plats

Jag måste ju visa en bild från denna plats också, det här var ett område med mycket spännande träd. Alltså dom var ju angripna av barkborren men ändå det var en väldigt givande plats att fotografera på. Jag gjorde mängders med besök hit, det var som att komma in i en pelarsal lite som en helt annan värld. Jag var ganska ny på det här med att fotografera också men just på denna plats fick jag mycket lärdom dels hur kameran fungerar men även att hitta och se motiven. Man var alltid ensam förutom en och annan fågel som höll till bland träden. Jag har har i alla fall den här platsen att tacka för mycket, men nu finns den inte kvar tyvärr mer än på mina bilder. Det var ju såklart inte min plats förutom att jag lånade den väldigt ofta och roligt hade jag där.

Inlagt 2026-01-27 17:59 | Läst 534 ggr. | Permalink
Erik Madsen 2026-01-27 18:14
Hej Morgan.
Jag förstår att den platsen var utmanande och kunde ge bra lärdomar.
Vad hände med skogen?
Ditt foto här är helt enkelt vackert med ett fint ljus och en fin komposition.
Med vänliga hälsningar från Erik.
Svar från mojje 2026-01-27 19:52

Tack så mycket Erik, träden sågades ner dock har dom återplanterat så det kommer nya träd i framtiden.
Lena Holm 2026-01-27 20:34
Fint ljus i din pelarsal när du tog denna bild. Jag förstår att du återvände hit flera gånger.
Hälsningar Lena
Svar från mojje 2026-01-28 14:00

Tack så mycket Lena, faktiskt hade jag en mindre utställning med bilder från denna plats på ett café här i stan.
Måns H 2026-01-28 00:36
Väldigt fin bild av ovanlig skog, tät pelarsal och så har då hittat en glipa med ljus. Vackert och stämningsfullt.
Svar från mojje 2026-01-28 14:01

Tack så mycket Måns, roligt att du gillar bilden. Det var lite speciellt därinne bland träden och ljuset kunde ju trolla.
canic 2026-01-28 00:46
Gillar bilden mycket!
Vi flyttade till Blomstermåla 2014, och det vimlade av liknande granskogar runt omkring här, nu är nästan allt avverkat p g a barkborren. Som du svarade Erik så växer det upp nytt...
Svar från mojje 2026-01-28 14:02

Tack så mycket Nils Erik, skoj att du tittade och kommenterade. Ja det kommer ju nytt men man får nog inte uppleva träden i dess fulla prakt men det kommer ju nya generationer.
TheInvisibleJackal 2026-01-28 14:09
Mycket bra! Blicken dras obevekligt mot ljusning längre in bland stammarna. Bra att lägga fokus där.

Hälsningar Jörgen
Svar från mojje 2026-01-29 20:42

Tack så mycket Jörgen, kul att höra bilden blev som jag tänkte när jag komponerade den.
Bjarne 2026-01-28 15:22
Det är väldigt vackert ljus i bilden och jag förstår att det var en favoritplats. Det är synd när de ersätts av kalhyggen. Nu i vinter har en mycket vacker sumpskog bara något hundratal meter hemifrån blivit nerhuggen. Sorgligt!
Hälsningar Bjarne
Svar från mojje 2026-01-29 20:43

Ja dom har gått hårt åt skogarna speciellt sista åren, men jag tror att det kommer trappas ner med hyggen snart. Vi får se, tack för din kommentar Bjarne.
Turbo56 2026-01-29 19:56
En jättevacker bild av skogen som stod som en katedral av ljus och skugga. Stammarna reste sig raka som pelare, höga och orubbliga.
Nu är marken tom, men i ditt inre står skogen kvar, där, i minnets landskap, är skogen evig.

Det är en vacker bild.
Stefan
Svar från mojje 2026-01-29 20:43

Tack så mycket Stefan, visst är det så i bild och minnet finns platsen kvar.
Vibybo 2026-01-30 14:14
Det blev vackert med ljuset där borta i granplanteringens trista monotoni, och monokulturer är älskade av skadeinsekter. Ljuset är allt!
Svar från mojje 2026-01-31 17:00

Ljuset är viktigt och här hade jag turen att uppleva ljuset bland det döda på något sätt. Tack för din kommentar Stefan.