Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.

Cirkelkaffe och kaffedags

Det börjar bli kaffedags känner jag dock är nog bönerna i denna burken slut sedan länge. Den innehöll uppenbarligen ljusrost kok, tycker dock att burken både har ljus rost och något åt det mörkare hållet. Det var skoj att se burken i alla fall för visst minns jag dom om än svagt, nu har jag något av den på bild.

Inlagt 2023-01-15 14:10 | Läst 2890 ggr. | Permalink
Erik Madsen 2023-01-15 17:22
Hej Morgan.
Jag stötte på din rubrik och ordet "Cirkelkaffe".
När jag var liten hade vi "Blå cirkelkaffe". Det var ett kaffemärke som såldes i "Brugsforeningerne". Kooperativa livsmedelsbutiker på 50-talet. Idag heter de "Superbrugsen" och "Dagli Brugsen".
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Vibybo 2023-01-15 20:24
Du gör de mest oväntade fynd Morgan, och gör en bild av det!
Khalad 2023-01-15 20:45
Jo, dom kommer jag ihåg! Pappa och mamma lämnade aldrig kokkaffet, inte ens när mamma blev ensam gammal, 97.....Fint stilleben! Hälsningar/ Björn