Naturbilder

Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.

Avtryck

Någon gjorde lite skoavtryck här, rispat också så rosten bitit sig fast och gjort linjer. Undrar vilken storlek på skorna det var, svårt att säga men dom var större än mina i alla fall.

Publicerad 2025-06-26 21:21 | Läst 2948 ggr 4 Kommentera

En bänk bara

Jag vet inte om det är mycket att ta bilder på egentligen, men det var något med färgerna som lockade mig. Jag tog några bilder och fortfarande är det något med färgerna som gör att jag vill titta på bilderna.

Publicerad 2025-04-10 20:24 | Läst 2020 ggr 5 Kommentera

Lin i Stensjö by

Jag gjorde ett besök till Stensjö by häromkvällen en plats som jag återvänder till och följt under många år. Här finns en liten odling av lin och över staketet hängde några ruskor på tork. Jag tyckte det såg vackert ut, lite gammaldags och i byn finns en hel utställning kring just arbetet med lin.

Publicerad 2024-09-01 09:33 | Läst 4015 ggr 7 Kommentera

Televerket

Visst minns jag televerkets symbol och jag minns även dom brandgula bilarna med denna symbol. Den här lilla skylten hittade jag på en stolpe för några år sedan och en bild på den var ett måste. Ska kolla om den finns kvar på stolpen nästa gång jag kör förbi.

Publicerad 2024-08-28 17:45 | Läst 2375 ggr 4 Kommentera

Motorns dag Målilla 2024

Igår besökte jag evenemanget motorns dag i Målilla, ett evenemang som innehåller saker med motorer alltifrån lastbilar, lastmaskiner, grävmaskiner, traktorer och motorer. Listan på vad som visas skulle nog bli alltför lång om jag skulle skriva allt, det finns även en marknad där med alla möjliga delar och verktyg till motorer eller fordon. Jag brukar besöka detta årliga evenemang, det är fantastiskt roligt att titta på allt och känna lite lukt av avgaser från dessa gamla motorer. Som fotograf passar det även mig, det finns så mycket roliga detaljer att fotografera. Ett evenemang som jag kan rekommendera, det var en varm dag mycket folk och glada miner helt klart en rolig dag. Jag visar några detaljer som jag fotograferade här i inlägget.

Publicerad 2024-08-04 09:45 | Läst 2839 ggr 3 Kommentera
Föregående 1 ... 3 4 5 ... 7 Nästa