Naturbilder
Vattennivån i Emån
Det är absolut lågt vatten i Emån nu och förmodligen lågt i dom flesta åarna häromkring. Jag gjorde ett återbesök till en plats som jag brukar fotografera vid, faktiskt blev jag förvånad över att det var sånt flöde där trots allt och några bilder blev det också.
Arbete går före lek
Min semester har tagit slut och jag försöker att komma in i vardagen igen, det är inte alltid lätt att hinna med att uppdatera bloggen då. Efter jobbet prioriterar jag att fotografera, dock är det lite lite för varmt ute nu för att jag riktigt ska känna rätt stämning för att fotografera.
Grenarna
En enkel bild från i våras då var det mycket vatten i sjön nu har det sjunkit så det är som en liten ö som grenarna står på istället.
När bilden känns rätt
Jag började min dag med att titta på den här bilden som jag hittade i en mapp, det var en dag i mitten av maj som jag tog bilden. Jag minns redan när jag såg motivet att det där kommer det gå att göra en fin bild av och jag blev riktigt nöjd med den så idag fick den vara med i bloggen. En bild som har struktur, linjer och former samt lite rörelse men även färgskalan är behaglig att titta på tycker jag. Men det är ju jag som tycker och för mig är det huvudsaken att jag gillar mina bilder själv, gillar jag mina bilder visar jag dom gärna.
Go söndag
Jag har tidigare i bloggen berättat att jag tänkt besöka grupper här på fotosidan för att lämna minst en kommentar till en uppladdad bild där i veckan. Jag har nu gjort det ett tag men känner att jag inte kommer fortsätta med det då gensvaren blir alltför få.





