Naturbilder

Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.

Såg jag slutet

Jag såg detta blad och funderade på om det var slutet, kanske är slutet i så fall ganska vackert ändå. Kanske var jag den sista som såg detta blad men jag tog ju några bilder på det så det finns bevarat trots allt. Självklart ingen avancerad bild eller komposition men det vackra sitter i bladet och det var det som jag såg.

Postat 2025-08-04 16:51 | Läst 1469 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

En bra konstruktion

Det kanske inte är en riktig grind men funktionen är ju lika. Det finns ju inga gångjärn här men jag tycker det är en smart och faktiskt vacker lösning i landskapet. I Stensjö by finns det mycket fint att se, verkligen en känsla av att man kommer bakåt i tiden.

Postat 2025-08-03 12:55 | Läst 1536 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Intressanta naturen

Igår när jag var vid en plats och fotograferade kom det en person och frågade. -Vad är det som är så intressant här? Jag tänkte efter lite innan jag svarade honom att det är naturen som är det intressanta. Tycker man om naturen så finns det ju intressant överallt och hela tiden. Vet inte riktigt om han förstod men sen tittade han ut över sjön och sa. -Ja det är ju verkligen vackert här. Sen pratade vi lite mer och vem vet kanske han ser naturen på ett annat sätt än innan. 

Postat 2025-08-02 14:10 | Läst 1683 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Stensjö by sista juli

Jag gjorde ett besök till Stensjö by igår 31/7, jag rörde mig bara lite inne bland byggnaderna. Dessa krakar fångade mitt intresse och jag ville ha några bilder på dom. Krakarna tror jag inte var hö utan det var något spannmål på tork, dom gör sig vackert i en miljö som detta.

Postat 2025-08-01 14:10 | Läst 1423 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Vilket uppsving

Min bloggs läsningar har ökat väldigt mycket sista veckorna här, alla mina blogginlägg gamla som nya har haft läsningar som jag aldrig trott varit möjligt. För en månad sedan(ungefär) skrev jag ett inlägg om min portfolio här på Fotosidan. Den hade då haft 9000 besök nu har den fått 10000 besök, tänk 1000 besök på typ en månad fantastiskt verkligen. Förmodligen har någon delat min blogg på något ställe för att denna ökning varit möjlig, jag tror inte att det är Fotosidans medlemmar som läst/besökt mina inlägg/portfolio så mycket. Men jag är glad och tacksam för ökningen det finns ju ingen möjlighet att se varifrån besöken kommer ifrån.

Postat 2025-07-31 16:28 | Läst 1464 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 22 23 24 ... 200 Nästa