Naturbilder
Väggmålning i Oskarshamn
Här i Oskarshamn har vi fått några nya väggmålningar eller muralmålningar, det är fantastiskt att se hur dessa målningar liksom blir till. Att som konstnär kunna se det slutliga konstverket på en så stor yta är verkligen imponerande. Väggen där detta konstverk finns var verkligen riktigt grå och trist innan men nu är det betydligt roligare att titta på den, tänk vad konst kan göra. Det finns mer information om just denna målning och många andra som finns att titta på här i Oskarshamn på länken om Oskarshamns Street Art där står det även vilka konstnärer som målat.
Global uppvärmning
Man läser om det ibland men i detta fall beror nog inte dom torra barren på den globala uppvärmningen, det var grenen som var knäckt. Jag tyckte det blev en fin färgkombination, på tal om värme så tycker jag det är dåligt med värme den här sommaren hittills.
Det var en gång
På något sätt förknippar jag näckrosor lite med sagor, det är något speciellt med dom. Den här näckrosen har förstås haft sina bättre dagar men för mig så var den speciell och jag tyckte den hade sin charm kvar.
Stenen
För ett par dagar sen stannade jag till på ett ställe för att fotografera men jag hade svårt att hitta något motiv på platsen. Jag skulle precis packa ihop, åka vidare då helt plötsligt fångade denna stenen min blick och en bild blev till.
Rallarrosor
Eller mjölkört kanske är det mer rätta namnet, jag tycker det är en vacker blomma och det smyckar det annars tråkiga hygget med lite färg.





