Naturbilder
På grön kvist
Är man på grön kvist är nog allt okej, eller kanske inte.
Gatans puls
Tänkte kolla pulsen på stan en söndagsmorgon, kändes som att det var i läge vilopuls. Det hände inte alltför mycket, men en av bilderna blev denna.
När jag hör det porla
När jag är i skogen och hör något som porlar då går jag liksom igång, jag försöker att lokalisera vattendraget och det är alltid lika spännande att utforska en bäck stor som liten. Just den här bäcken där jag tog denna bild är trots allt ganska stor och det var ganska mycket vatten där i nu, det är fantastiskt spännande att se och höra vattnets kraft.
Den krokige
I träsket fanns även den krokige den stod och försökte se lite anonym ut men jag kunde inte låta bli att ta ett kort på den, det verkar vara en plats för bland annat lite olika sorters lavar som växer på den.
Stenbumlingen i träsket
Jag besökte träsket i helgen, tog en liten avstickare åt ett håll som jag inte varit vid innan. Självklart tog det stopp på grund av mycket vatten och svag is, men jag fick i alla fall hälsa på en fint utsmyckad stenbumling där och ett porträtt av den fick jag med mig hem.





