Naturbilder

Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.

På grön kvist

Det gäller att välja sina platser väl, den här lilla plantan tycker jag hade gjort ett bra val och det blev en spännande bild. Den lilla plantan mot det mäktiga vattnet men med hjälp av stenen som grund stod den orubbligt kvar.

Postat 2021-12-15 18:45 | Läst 2473 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Fångad av naturen

Jag har fördelen att ha nära till naturen, på något sätt känner jag en lockelse till naturen nästan varje dag. Det är helst där jag vill tillbringa min lediga tid i den mån som den tillåter det. Jag trivs där både med eller utan kamera det finns alltid något nytt att upptäcka, se, höra och nya dofter. Intrycken som naturen ger mig är som balsam för själen och att jag också får möjligheten att fotografera i naturen är en fantastisk sak. Bilden i detta inlägg tog jag lite längre från min närhet.

Postat 2021-12-14 17:34 | Läst 2058 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Visst är det så

Jag tänker ofta på saker som jag har varit med om förut, kanske har det med åldern att göra. Jag funderar ofta på hur jag blev som jag blev, vad var det som formade mig till den jag är. Självklart finns det ju ett och annat svar på det men vissa frågor hittar jag inte svaren på hur mycket jag än tänker. Hur genomskinligt något än är så verkar det som att det alltid fastnar något, vi bär alla med oss saker som förblir utan svar. Fönsterrutor må vara genomskinliga men även där fastnar det motiv och en bild blir till för mig.

Postat 2021-12-13 16:59 | Läst 3246 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

När blickar möts

Jag undrar hur många gånger man passerat en älg i skogen, dom kan ju vara ganska väl dolda trots allt. Men ibland kan man känna sig iakttagen och känslan när blickarna möts är spännande.

Postat 2021-12-12 15:00 | Läst 2281 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Månen

En bild jag tog i närheten av Falköping om jag minns rätt, året var 2009.

Postat 2021-12-10 16:08 | Läst 1099 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 159 160 161 ... 198 Nästa