Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.
Kronobäcks klosterruin
Det blev några bilder vid den gamla ruinen i Kronobäck, personligen tycker jag det är ganska svårfotograferat. Hur man än vänder sig så är det lätt att få med någon skymt av modernare byggnader i bakgrunden. Det blev lite mer semesterbilder, det är ändå ganska spännande att vandra omkring på såna här platser tycker jag. Mer information kring ruinen finns på länken: http://www.kronoback.org/
Inlagt 2020-07-14 13:02 |
Läst 1927 ggr. |
Permalink


/Ulla
Tack Ulla, jag förstår att du också har varit där och fotograferat. Det är ju inte så smart gjort där heller med informationstavlor som är placerade så dom lätt hamnar i bild. Likaså lamporna för kvällsbelysningen som är alldeles för högt upp så dom hamnar i bild.