Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.
Myran och löven
Jag hade fått span på några björklöv som stack ut från stammen, dom var aningens sargade men jag tyckte att det var ett intressant motiv. Det kom även en myra utmed stammen som klev ut bland löven och gick en runda sen fortsatte den neråt.
Inlagt 2022-08-02 14:49 |
Läst 3594 ggr. |
Permalink


Ja i detta fallet såg jag myran gå på stammen, men vart den var på väg visste jag inte. Så lite tur hade jag ju att den gick över till löven. Tack för din kommentar Peter.
Tack Nisse, roligt att du gillar bilden och kul att den ger dig en känsla av gatufoto.
Nä lövsprickningen är nog över för denna säsongen, nu är det nog något annat som får bära ansvaret för sprickorna. Tack för din kommentar Christer.
Jag gillar den här bilden.
Tack Margareta, jag såg aldrig att myran tuggade i sig något den vandrade vidare sen. Kanske har det varit några bladlöss eller så som den var intresserad av att kolla upp.
Hälsningar Lena
Tack så mycket för din kommentar Lena, kul att du tycker så.
Snyggt !
Ing-Marie
Absolut Ing-Marie, myran gör bilden och jag är glad att jag den dök när jag stod beredd. Tack för din kommentar.
Tack så mycket Björn, jag såg ingen misstänkt som kalasat. Men larv tror jag också på.
Tack så mycket Stefan för fin och givande kommentar.