Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Filter - en guide
Guide
Plus
Filter är praktiska tillbehör som ger dig möjligheten att manipulera och korrigera dina bilder innan de registreras av sensorn. I den här artikeln gör vi en djupdykning i filtrens värld. Idag finns det många möjligheter att skapa effekter i efterbehandlingen, men i många fall fås bättre resultat genom att använda filter direkt på objektivet.
Läs mer...
5
Vi kör igång omgång sex av Emma och Görans populära 12 månaders fotokurs
Fotosidan Akademi
Vi kör igång omgång sex av denna populära kurs. Missade du förra så har du nu chansen. Du älskar fotografi. Men nu behöver du en utmaning för att komma vidare. För dig har Emma Svensson och Göran Segeholm gjort en onlinekurs som går varje vecka under ett helt år (utom jul- och nyår). Totalt 50 kurstillfällen! Start 6 oktober 2026.
Läs mer...
Vi känner på Pgytech CreateMate Card Reader Case
Fotosidan provar
Plus
Fotografer som rör sig mellan olika miljöer, har flera kameratyper och fotograferar mycket kan tycka att det är en utmaning att hålla reda på alla minneskort. De är små och försvinner lätt, olika enheter har olika typer av kort, dessutom behöver de skyddas från damm och fukt. Pgytech har med sin CreateMate Card Reader Case kombinerat en robust förvaringslösning med ytterligare en produkt som behövs när man ska ta hand om bilder på språng: en högpresterande kortläsare med inbyggd kabel.
Läs mer...
1
Test: Fujifilm Instax Mini Evo Cinema – Tålamodsprövande tidsmaskin
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm har gjort det till sin grej att blanda ett gammalt filmarv med toppmodern teknik. De har med sin retroinspirerade designen också hittat en nisch där bildskapandet har möjlighet att kännas mindre som teknik och mer som ett kreativt hantverk. Kan hybridkameran Fujifilm Instax Mini Evo Cinema finna en plas i kameraväskan eller är det främst en dyr leksak?
Läs mer...










































26 Kommentarer
Att fotografera nakna personer är en populär genre. Jag kan trösta dig med att vi har bilder på nakna män med i tidningen, om du tycker det är mindre förlegat.
Fanns det en diskussion om det skulle vara en naken kvinna eller en naken man på omslaget? Att påstå att valet inte gör skillnad känns lite som ett historieförnekande anser jag. (Syftar på svenska fototidningars pinup-omslag genom tiderna.)
Våga tänka nytt.
(i övrigt verkar det vara ett spännande nummer)
Ja det fanns absolut en sådan diskussion.
Utveckla gärna!
Vi letade bilder på temat naket. Vi hittade både män och kvinnor. Det fanns väldigt mycket fler bilder på kvinnor än man. Vi matchade bilderna med våra krav på ett omslag och valet stod mellan kvinnobilder. "Leta ett varv till eftersom vi kommer få kritik". Letade ett varv till. Bästa omslagsbilden blev en bild på kvinna. Bra komposition, renodlad, respektfull och lockar förhoppningsvis till köp. Dvs samma krav vi har på alls omslagsbilder. Men vi fick med bra bilder på män i blocket och där skedde kvotering. Flera bra bilder på kvinnor fick ge upp sin plats.
Kom igen nu! Verkar vara ett trevligt nummer, men är det inte på tiden att skrota "fine art" som genre? Finns den ens på riktigt?
@Stefan. Att du ser ett objekt och inte ett konstverk är väl ett förlegat synsätt om något?
Där kom det. Allt med kvinnor i dagens Sverige måste vändas och vridas för att de ska framstå som offer, medan män glider förbi obehindrat. Väntar bara på att någon ska skriva "patriarket" och att omslaget "förminskar kvinnor" så är PK-modellen komplett.
@Emil Nakenfoto på män och kvinnor är en genre som har hängt med i fotohistorien sedan väldigt långt tillbaka. Det finns artistiska budskap i och med nakenhet som jag tycker absolut har sin plats; hyllningar till människan, minimalism, det renodlade, det naturnära, men också kontraster. Bland nakenbilder jag har gillat mest hör nog egentligen inte de från studiomiljöer, men t.ex. en naken människa i en övergiven byggnad. Det hårda, karga som kontrast till den vackra människan mjuka former. Det är inte undra på att nakenhet ÄR populärt heller eftersom det både är laddat samtidigt som det finns många budskap att förmedla, och dessutom är ju människor som snöflingor när det kommer till utseende, i det närmaste outtömliga utseenden och möjligheter.
varför förlegat???? vackra kvinnor som dessutom är nakna e väl trevligt att titta på? def.inget att gnälla på
Ja, varför skulle vi inte ha det?
hoppas jag verkligen att det INTE gör.... de e väl inget vackert att titta på
@Magnus Hugoson Och alla bilderna ska passa dina preferenser för att..?
Går ju givetvis efter vad jag själv tycker om att titta på.... så enkelt va de...
Håller med och överraskas över en del kommentarer. Den här bilden är ju så vackert ljussatt att tankarna snarare går till en skulptur än något sexuellt för mig. Väldigt fint ljussatt som förstärker de slanka formerna hos motivet. Vi måste verkligen ta itu med vårt komplex kring nakenhet, och känslan att naket = sex. Öppnare sinnen skulle många må bra av, inte minst de som intresserar sig av en konstform som fotografi.
Helt klart är omslagsbilden riktigt bra.
"Tyvärr så är ju Fine Art ofta en dålig ursäkt för att få ta förnedrande och fult ljussatta bilder på kvinnor."
Det är det här jag menar (även om jag kanske överdrev och var väldigt otydlig). Man ser så jävla mycket skitbilder på nakna tjejer som kallas Fine Art bara för att kunna publiceras känns det som. Egentligen är det en svartvit bild på frugan rakt upp och ner på sängen.
Att naket på bild inte nödvändigtvis behöver anspela på sex håller jag med om, men det finns också en risk att alla naketfotografer (och deras publik) lite skitnödigt med emfas hävdar det för att inte riskera att bli beskyllda för att dra växlar på sex. Naket kan visst anspela på sex. Det är helt OK. Sex är inte fel och fult, hur mycket än puritanerna och moralisterna vill hävda det. Nog om det.
Resten av tidningen verkar också spännande. Blir lite nyfiken på Segeholms artikel. Får nog ta och besöka min lokala tidningsmånglare.
Jag hann inte läsa alla kommentarer men jag fattar inte varför inga av Yongnuo (560 II t.ex) är inte med i testet! Verkligen miss i ett bra nummer annars!
Nu och någon vecka framöver. Du kan beställa via vår kundtjänst. [email protected]