Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

10-20 vs. 17-50 DX

Produkter
(logga in för att koppla)

drakelicious

Aktiv medlem
Stirrat mig blind hela dagen på dessa två. Sigma 10-20mm f/3.5 vs. Tamron 17-50 f/2.8

Jag fotar aldrig folk, de jag fotar är natur/natt/(stjärnor), lite stads grejer ibland osv.

Vilken skulle ni rekommendera här för dessa grejer?

mvh
 
Din kameraväska innehåller en 5D mk II.

Inget av de här objektiven lär passa på den kameran.

Men du kanske har bytt kamera?
 
10-20 skulle jag personligen tycka vara väldigt begränsande om det var mitt enda objektiv.

17-50 däremot upplever jag är ett omfång som funkar till det mesta och dessutom är det en stor fördel med den bättre ljusstyrkan.

Så för mig är valet enkelt.
 
17-50 är en normalzoom medan 10-20 är en vidvinkelzoom. Det är bara i intervallet 17-20 mm som de överlappar varandra. Köp båda. De komplettar varandra utmärkt.

När det gäller 10-20:an så skulle jag i de flesta fall rekomendera lillebror f/4,5-5,6 utom just för nattfoto/stjärnfoto. Då kommer f/3,5:an till sin rätt.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto