Det enklaste sättet att se på sina digitala bilder i framtiden måste väl vara att använda liknande utrustnig som du använder idag?
När man köper ny hård- och mjukvara måste man ju kolla så att den stödjer det format man redan använder, annars för man konvertera eller spara den gammla utrustningen, kasettband funkar ju inte i en cd-spelare
Det kommer alltid nån med skumma argument om att han minnsan har en kamera från 40-talet som funkar eller vinylskivorna från 70-talet fortfarande låter bra medan hårdisken med alla mp3 har krashat, att vinylen låter förutsätter ju att man har sparat på en skivspelare.
Lämnade in en gammal 120 film för framkallning och fick tillbaka den för labbet hade inte rätt process längre, så film funkar ju inte alltid heller.
//david, som har rullbandspelare, vhs, skivspelare, cc, 8mm- dia-projektor och 5.25 tums diskettläsare, 286, 486, pentium, dos, win3.11, win95, 98, 2000 kvar