Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Nikon D60 / Nikon D5000 ?

Produkter
(logga in för att koppla)

vanillasonic

Ny medlem
Köpte ett Sigma AF18-200/3,5-6,3 DC OS objektiv till min Nikon D60 Idag,
märkte ingen större skillnad på det och kitobjektivet 18-55, funderar på att lämna tillbaka objektivet och spara till en Nikon D5000 istället.

Vad är bäst, att köpa en ny kamera eller behålla D60'n och skaffa ett bättre objektiv? vilket get bäst bilder?
 
På vilket sätt märker du ingen skillnad på de 2 objektiven?
Du måste väl ha köpt det för att kunna ta mer "tele-bilder" samtidigt som vidvikel, inte sant?
 
D5000 är inte särskilt mycket bättre än en D60, den har en lite bättre sensor men skillnaden är marginell. Superzoomar som 18-200 ger inte så bra bildkvalitet, utan poängen är just att man kan zooma mycket och inte behöver byta objektiv hela tiden. Det är nog inte själva kameran det kommer an på. Nikons eget 18-200 anses ändå vara ganska bra, men det är dyrt också. Vill du ha bättre bildkvalitet så kan du köpa tex. AF-S DX 35mm 1.8, det är ett fast objektiv med vilket man alltså inte kan zooma alls, det kostar bara 2000 kronor och har autofokus på D60.
 
Du kommer exakt lika bra/dåliga bilder med en D5000 som med en D60. Och sålänge du håller dig mellan 18-55 på båda dina objektiv kommer bilderna också bli exakt lika bra/dåliga. Om du däremot testar att zooma in mer än 55mm med Sigman så kommer du märka att du kommer kunna ta bilder som din 18-55mm inte kan.
Lär dig använda alla begränsningar som din kamera/objektiv har innan du bestämmer dig för att du behöver köpa nåt nytt. Det är bara då du kommer veta vad det faktiskt är du behöver.
 
ANNONS