Ja, absolut, det är ju liksom själva tanken med detGalaxens President skrev:
Kalas, nu funkar det för mig. Ett verktyg jag saknat. Är det OK med dig att fortsätta använda det?
Versionen som ligger ute nu har lite fixar plus att man inte behöver trycka på knappen för varje individuell punkt. Den tar också jpeg-bilder och kan från det generera jpeg eller tiff.
Fisheyebilder borde inte vara några problem, dock kan jag tänka mig att "automatbeskärningen" kanske inte funkar helt perfekt. Kanske man måste ha något sätt att utöka bildytan då? Jag vet inte, jag har inga fisheyebilder att testa med.
Det där var ju en enormt bra idé. Jag har klurat lite på om man skulel skriva ut nuffror vid punkterna, men det där är ju ett klart trevligare sätt att göra det på. Absolut snyggast vore ju att förbinda punkterna med bezierkurvor men det misstänker jag är överkurs för en matematikanalfabet.Galaxens President skrev:
Något som förenar punkter i samma linje och skiljer olika linjer åt vore också en praktisk feature att ha.






