Mina bilder och tankar för dagen

Inte många böcker kvar nu...

Mellan 2022 och 2025 arbetade jag, tillsammans med tre andra gamla fotovänner, på att samla in bilder och minnen från Christer Strömholms Fotoskola. En fotografisk utbildning i Stockholm som var verksam mellan 1962-1974.

Det resulterade i en bok – ”Skolan som förändrade fotografin” – som vi gav ut och lanserade på 2025 års Planket-utställning i Stockholm.

 

Boken är 224 sidor och innehåller bilder av mer än 100 tidigare elever, flera intervjuer och reportage från den tid då allt inok fotografin var analogt och ”Fotoskolan”, som den allmänt kallades, var lite av en hubb inom svensk fotografi.

 

Fotografer som Anders Petersen, Rolf Adlercreutz, Yngve Baum och DAWID var alla elever på skolan och tog sina första stapplande steg där.

Boken är därför en tidsspegel och skribenter som Åsa Moberg, Göran Tonström och Thomas Kanger medverkar med sina texter.

Jag skriver också om Christer Strömholm och nazismen, ett ämne nog så viktigt att belysa.

 

Boken trycktes i 500 exemplar och har sålt väl. Distributionen sker via Crimson AB.

Nu finns bara några kartonger böcker kvar. Om du är intresserad så passa på innan det är försent.

Boken beställer du antingen via www.fotoskolan1202.se eller via www.nevabooks.com

Inlagt 2026-02-11 17:27 | Läst 126 ggr. | Permalink
ronny vervaart 2026-02-11 20:30
En jäkla bra bok! Gör sin plats bra I hyllan.