En webblogg av David Elmfeldt kring fotosidan.se, foto, community och annat mys.

Spam-gänget hade kommentarsfest. Men nu borde vi tackat nej

Jag skrev en post i lördags om att det verkade komma en del spam-kommentarer och jag tänkte att om man slår på moderering så publiceras inte de (med allt vad de innebär). 

P Dahlen (och Stenmark) tyckte att vi skulle tröska igenom alla bloggar och slå av att oinloggade får kommentera. Initialt tyckte jag att det kändes som vi la oss i bloggarnas personliga inställningar. Men när jag började gräva så hade spam-trollen gått igång 17:45 i fredags och producerat runt 1 000 kommentarer. Det var ju betydligt mer omfattande än jag trodde. 

Så vi snackade ihop nu på eftermiddagen och bestämde att vi gör en körning där vi ställer om så inställningen är satt till nej till oinloggade kommentarer. Under tiden så raderade jag en massa kommentarer manuellt och sedan resten med en agent. Medan vi jobbade och flaggan slagits om så hade ytterligare 90 kommentarer skapats på 45-60 minuter.. flitig de där spam-gänget.

Så nu har alla bloggar Nej på oinloggade får kommentera. Det borde innebär att inga nya kommentarer kommer. 

Fortfarande kan spam-gänget skapa profiler och sen då skriva en kommentar som inloggad. Det märkliga är att det faktiskt är människor som sitter och knackar in nya profiler och sen klickar på aktiveringsmail (ofta till en gmail-adress). Vi får väl 2-4 stycken såna per dag. Vi försöker spärra men det är ganska svårt eftersom de kör VPN och annat. Men vi har en plan. Får se om det kommer funka :) Känns som de hela tiden ligger ett steg före.

Inlagt 2026-06-08 15:16 | Läst 240 ggr
syntax 2026-06-08 16:10
Det jag tycker är märkligt är att bara vissa får dessa spam, somlig väldigt många. Jag har inte fått ett enda. Vad är busarnas selekteringsprincip?
Svar från David Elmfeldt 2026-06-08 16:50

Jadu. Det känns helt slumpmässigt.
Benganbus 2026-06-08 16:13
Ursäkta en amatör i ämnet, men jag kunde inte låta bli att "skallra" om problemet för Microsoft Copilot, och fick en massa tips! :)
Men det här har ni säkert själva redan själva gjort,
och kanske tyvärr spammarna också! ;) :)
/Bengan
Svar från David Elmfeldt 2026-06-08 16:50

Jodå. Men det är ganska komplext. Vi kommer bland annat nyttja Cloudflare (som vi redan gjort men inte fick till bra inställningar i).
mojje 2026-06-08 20:32
Bra jobbat!
Måns H 2026-06-08 21:03
Det kommer kommentarer på bilder också. Ofta bilder som lades in för flera år sen. Så det behövs möjlighet att spärra även där.. Gärna att ni lägger in det som default som den som vill kan klicka bort.
Svar från David Elmfeldt 2026-06-09 07:41

Det kan hända (se sista stycket) men jag hittar inga sen i fredags (som detta mest fokuserar på).
Johan Pihl 2026-06-09 11:09
Bra jobbat, hoppas att detta hjälper!