Intryck avtryck från gator och torg. Lite tankar om färg eller svartvitt.
Mer och mer gillar jag svartvitt. Jag tycker att jag har fått lite ordning på gråskalorna som jag vill ha det.Men det är pyssel. Ett kul pyssel.
Färg då, jo vissa bilder kräva dessa färger, får jag väl säga inspirerad av Albert Engström.
Här tror jag att jag har några exempel.
Tjejerna utanför riksdagshuset med det färgade håret kändes färgbild direkt.
Den här kreationen krävde nog färg. Men skulle också kunna ses som en tidlös bild i svartvitt.
Men vilken bild talar sanning. Är det så att en svartvit bild blir friare för betraktaren att tolka och därför blir intressantare? Det är frågan.
Samma bild under i svartvitt.
Ibland stämmer färgerna som här med bakgrunden, och känns viktigt att förmedla. Helt klart tänkt i färg.
Hur skulle den här bilden te sig i svartvitt? Ganska trist tror jag
Som sagt lite tankar om färg eller svartvitt. Själv blir det mer och mer svartvitt för min del.
Ha det bra. Håll fortfarande avståndet/ Bengt H.






Hej Lars. Ja det är ju delade meningar om SV Färg, och tur är det. Jag själv tycker det är ok, när det gäller vyer och naturbilder. Däremot känns för mig
den svartvita bilden mer direkt, och förstärker händelsen. Färg tycker jag ibland kan vara så pass dominerande att budskapet inte riktigt går fram.
/ Bengt H
Intressant tanke särskilt med tanke på att det var i det dokumentära fotografiet svartvitt höll i sig längst. Detta mycket beroende på att dagstidningen, det dokumentära fotografiets främsta publiceringsyta var sist med att gå över till färg. Naturligtvis beroende på ekonomi, stora investeringskostnader och en reproteknik som inte gick riktigt hand i hand med kravet på snabb publicering. Inte ens magasinen med längre pressläggningstider gick över till färg över alla uppslag ganska sent. (Jämför man tidigt sextiotals färgrepro och återgivning med dagens digitala teknik finns det en hel del övrigt att önska jämfört med vad man mäktade med för fyrtio femtio år sedan.)
/Gunnar S
Den där killen i hatt har jag stött på i Gamla stan i massor med år. Alltid originellt klädd. Bra med folk som håller stilen.
Hej. Kul att dom finns. Dom fyller tillvaron.Ps Vem skulle vilja se Marlon Brando i filmen Storstadshamn, med pålagd färg?
/Bengt H
Hej Peter. Faktum är att jag gillar den svartvita bilden bättre, Jag ser mer utryck och kraktär i den bilden.Färgbilden gör att jag mer koncentrerar mig på klädseln och färgen. Kul att du gjorde en jämförelse.
Ha en fin helg Bengt H.
Så tänker jag!
Tack Wolfgang. Vi har en liknande syn här.
Ha det bra Bengt H.
Duvan har tagit sig en hut kanske?!
Du vet att jag känner bäst för färg, för det mesta. Men svartvitt sitter ibland som en smäck.
Du är vass med färg och monokromt. Å ofta spelar jag cd skivan med din bas.
Ha det väl
Bob
Hej Bob. kul! Jag kan berätta att objektivet Samyang 18mm, är förvånasvärt bra. Kolla upp det.
Ha en fin helg.
Hej LO Tack, Du har inspirerat mig med din kunskap.
Bengt H