Intryck avtryck från gator och torg. Kan man gatufota med tele?
Kan man gatufota med tele?. ja det är klart man kan. Själv om jag sätter på mitt 55mm objektiv, i stället för 35an känns det som jag har ett porträttele på kameran. Brorsan Bosse kände lika dant, när vi sågs på stan och båda råkade den dagen hade normaler på våra kameror.. För mig personligen, vänjer man sig med ett objektiv .i mitt fall 35mm, men som sagt det är ju en vana.
Den här bilden på paret tog jag på Medborgarplatsen, med min samyang 45mm /f 1.8. 45an kändes inte så långt ifrån 35mm. Jag tog en bild till när jag märkte att jag inte var ensam om att ta bilden.
En bra bit bort, hade en annan fotograf siktat in sig på samma par. Så han fick vara med på bilden. Se bild Nr 2 på paret.
Jag tyckte nog att det kändes lite fuskigt, och tänkte, känns det inte konstigt att inte känna närvaron när man tar en bild.
På stortorget såg jag också en storviltjägare på plats:)
Vem vet deras bilder med teleobjektiv kanske blir fantastiska, men nog är väl det lite roligare att smyga sig på lite kattlikt.
Jag tycker nog det? Ha det fint / Bengt H.
ps. Jag minns att jag någon gång på 70talen i en gammal tidning Foto, eller Aktuell fotografi? Läste om en riktigt bra dansk fotograf som använde ett 300mm objektiv som normal, ingenting annat, så nog går det, Men men?
Plåta på / Bengt H.




Hej. Samma uppfattning. , men var och en är salig på sin tro.
plåta på.
/ Bengt H.
Går själv runt med 35 eller 50, men man ser ofta de tungt beväpnade plåtslagarna lite varstans. Din bild på paret är ju intressantare i versionen med fotograf, och "lejonjägarn" är ju kul! Kanske skulle göra en serie runt de här pansarvärnsviftarna runtom i stan?
Hej Per. . Vi får smyga oss på dom.
Ha det bra.
/ Bengt H.
Jag har för lite sedan inskaffat ett nätt litet 90mm-objektiv till min Leica efter att ha tagit del av en presentation av Simon King, som ofta använder sig av just av den brännvidden för sitt gatufoto och dokumentärfoto. Klart inspirerande. Men, det kommer nog att ta sin tid innan det blir nåt vettigt med det objektivet men det är kul att utmana sig själv ibland. Vem vet, med Corona i samhället så kanske det är hälsosammast att hålla sig på avstånd med ett tele? ;-)
Mvh
Fredrik
Hej Fredrik. Kul och grattis till 90mm objektivet.. Men för min del föredrar jag 35mm. jag känner mig mer bekväm som det heter nu för tiden med det.
Dessutom efter alla år och min ålder känns det lite väl sent att ändra mig till något som inte känns rätt. 55mm går bra, men, där går gränsen för mig.. Dessutom kan man ju beskära bilderna utan att de tappar så mycket.
Alla sätt är bra. . Vi får se hur det går med coronan, objektiv från 21mm till 35mm kanske reas ut ordentligt :)/Bengt H.
Det lär nog förbli så att 35 och 28 mm är de brännvidder som kommer att användas mest för mitt gatufotande men att utmana sig själv att göra nåt annorlunda som här med 90 mm känns lite intressant för mig. Man får se hur det går.
Hej igen . Kul och vågat, såg att du hade testat det på kvinnan med röda jackan i gatufotopoolen.
Bengt H.
Kul med dina bilder här som inkluderar den andra fotografen :-) Hälsningar/ Björn
Det finns ju en fördel med 21m och 24mm, om man behärskar att förgrund omgivning bakgrund hänger ihop.
Mats Alfredsson tycker jag har den förmågan, i sina bilder med 21mm objektiv.
35mm tycker jag blir mer koncentrerat till huvudmotivet, men ändå inte totalt koncentreat till huvudmotivet. Sen är det ju så att man lär sig och kan bedömma avstånd till motivet, om man använder och är van med samma objektiv.
Tack för klok kommentar! Jag är ju väldigt mkt nybörjare på gatufoto så jag har fullt upp med att försöka få med människorna jag försöker fota i bildrutan. Komposition och förgrund är nog senare avsnitt tror jag.....
Val av objektiv är personligt, men inte konstant. Jag gillar det mesta mellan 21 och 35. Men helst 24. Nu med mina tester av 35an från Canon har det gått ganska bra. Min inställning är manuellt, 800 delen, bl 8, och autoISO. Zon fokusering gäller då. Vid sämre ljus får man kanske gå ned till 5.6. ISO får ta smällarna högt upp i dåligt ljus.
Jag beskär ganska fritt och då är 42 Mpix bra att ha. När den lilla nya Sony kommer ut med 42 eller mer så får man byta kamera.
Skjut mera, för du är så bra.
Ha det försiktigt
Bob
Hej. Som sagt alla sätt är bra. Vi får se hur liten och lätt nästa sonykamera är
Den som är på gång Sony A7 C har . 24,2 megapixel.
Plåta på.
För dom som inte var med, kan sägas att det handlade att stockholmarna som länge hade knutit näven i byxfickan över att se sin stad vältas ned av grävskopor på order av arroganta politiker, nu i grunden besegrade dessa politiker i öppen gatustrid. Det var frågan om ett brett spektra av stadens innevånare, inte bara unga vänstergrupper.
En Leica M med 90mm är ett överlägset verktyg i sådana turbulenta och våldsamma omständigheter – man ser nämligen i sökaren vad som händer strax utanför bildbegränsningen. Jag han lugnt säga att bara den omständigheten säkrade många fina bilder.
Hej .Jag tror säkert det funkade bra. Du var van med kombinationen.
Själv var vi i Sveriges Jazzband spelklara på stället, men var tvungna att bryta efter allvarliga hot, från tokiga och farliga motdemonstranter, som av någon anledning ville att almarna skulle sågas ner.
/ Bengt H.
Ja, det var fullt haalaballo den kvällen och natten... :-)
Dom enligt myndigheterna ruttna och halvdöda almarna står gröna och fina än i dag - ett halv sekel senare.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Erik. Tack!
Vi känner lika.
/ Bengt H.
Jag tycker det kan fungera med teleobjektiv för gatufoto, men inte för alla bilder såklart. Sedan är det lite trist när en del automatiskt dissar alla bilder som är tagna med tele eller har kort skärpedjup, utan att faktiskt bedöma bilden som sådan.
Hej Anders. Det kan vara så, men jag tror inte det i det här fallet.
/ Bengt H.