Naturbilder
Delad värld
Jordklotet är ju runt men ändå uppdelat och mer delas det upp. Kanske tur att man inte vet hur det slutar man kan inget göra mer än att vara i dimman av allt.
Motorns dag Målilla 2024
Igår besökte jag evenemanget motorns dag i Målilla, ett evenemang som innehåller saker med motorer alltifrån lastbilar, lastmaskiner, grävmaskiner, traktorer och motorer. Listan på vad som visas skulle nog bli alltför lång om jag skulle skriva allt, det finns även en marknad där med alla möjliga delar och verktyg till motorer eller fordon. Jag brukar besöka detta årliga evenemang, det är fantastiskt roligt att titta på allt och känna lite lukt av avgaser från dessa gamla motorer. Som fotograf passar det även mig, det finns så mycket roliga detaljer att fotografera. Ett evenemang som jag kan rekommendera, det var en varm dag mycket folk och glada miner helt klart en rolig dag. Jag visar några detaljer som jag fotograferade här i inlägget.
Flora
Ja hästen hette så, ett möte med en häst 2011 och om hästen finns kvar i livet idag har jag ingen aning om.
Trollhassel
Blommande trollhassel i Oskarshamns stadspark, fotograferat 2024-03-03.
Ostkustleden
Ostkustleden är en vandringsled häromkring, personligen har jag aldrig gått hela däremot är jag ofta på några etapper ibland, går liksom en liten bit för att sen göra en avstickare och utforska något annat. Det är ofta vacker natur i omgivningen och sånt tycker jag ju om, finns även att läsa om Ostkustleden på Naturkartan.












