Naturbilder
Ögongodis
Jag tycker om att sitta här i skogen och titta på detta. Kanske verkar långtråkigt för många men det händer alltid något.
Varför inte
Jag tar bild på det som jag tycker ser intressant ut, det där som trots allt inte ser ut som något men kanske ändå går att "sy" ihop till en bild. Den här bilden blev en sån det ser ofta ut så här på klipporna vid havet här så det blev en bild på det.
Backup på arkivet
Ikväll har jag gjort lite backuper på mitt arkiv, jag är ganska noga med att ha några olika kopior för det har hänt att jag förlorat bilder på grund av att inte sparat kopior på arkivet. Det känns skönt när man gjort det, självklart finns det inget 100% men man får göra sitt bästa. Nu tar jag helg och den innehåller lite olika aktiviteter så jag får se hur mycket foto det blir men jag har ju mitt arkiv.
Aftonbild vid kusten
Den här bilden tog jag medans jag väntade på månförmörkelsen för några veckor sedan klockan var 20:05 och månen hade inte visat sig än. Jag passade på att ta lite bilder på den här vyn under tiden. Någon bild på månen blev det inte men jag fick i alla fall se den en stund men jag kände mig nöjd med denna bild istället.
Skrotbil
Det var nog inte mycket till skrotvärde i denna bil ens, men på något sätt är det spännande att se på dom gamla fordonen och bilda sig en uppfattning. Det här var från ett besök på bilskroten Kyrkö mosse och fotodatum var 2014-07-12. Jag minns att jag åkte dit med en förhoppning att komma hem med mycket bilder men det blev inte som jag tänkte mig. Jag upplevde det lite mer som en soptipp tyvärr.





