Naturbilder

Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.

Ett inlägg igen med natur

Jag kände mig lite rastlös så jag valde att lägga upp ett inlägg till, även att jag försöker hålla mig till ett om dagen. Det här bladet låg på en stock igår och jag tyckte det var fint så en av bilderna med mig hem blev denna.

Postat 2025-12-21 18:02 | Läst 510 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Det lilla trädet

Jag besökte en sjö igår, jag har varit där för längesen och många gånger tänkt att göra ett återbesök. I första hand var det ju att komma ut som gällde för mig igår då jag ett tag känt att min "egentid" bestått av mindre mängd sista tiden. Det var väldigt halt vid stenar och klippor igår men många motiv hittade jag så jag kommer göra ett återbesök i mellandagarna för att utforska sjön från andra sidan. Idag är det fjärde advent, vi närmar oss jul men tänk på att inte stressa alltför mycket det kommer bli jul oavsett. Ha en fin adventssöndag.

Postat 2025-12-21 09:52 | Läst 554 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Första bilden

Tänk äntligen kom jag ut, idag har jag varit runt i naturen på några olika platser. Något återbesök men även på en ny plats som genererade lite nya motiv och bilder. Den här bilden blev dagens första bild, jag åkte till en bäck och tittade lite. Halt och lurigt på stenarna men jag klarade mig utan blessyrer. Nu ska jag titta på resten av bilderna och säkert visar jag bilder i kommande inlägg från denna dag. Det blev en härlig dag i alla fall, en naturupplevelse som gjorde gott i själen och solen fanns också däruppe.

Postat 2025-12-20 15:24 | Läst 481 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Strandfynd

En övergiven spade låg på stranden, förhoppningsvis har den fått en ny ägare nu.

Postat 2025-12-19 16:15 | Läst 455 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Hanka sig fram

Det får nog alla göra ibland, vissa perioder är kämpigare än andra men det är bara resa på sig. Den här gamla byggnaden har hankat sig fram ett bra tag och ser kanske inte mycket ut för världen. Men tänk eftersom jag laddar upp bilden på bloggen så visar jag den för världen ändå.

Postat 2025-12-18 17:38 | Läst 482 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera
Föregående 1 ... 7 8 9 ... 134 Nästa