Naturbilder
Snart utställning
Det börjar närma sig att ställa ut lite bilder igen med Oskarshamns fotoklubb tid och plats kommer jag att nämna i ett inlägg när allt är klart för öppning. Jag inväntar för tillfället två bilder från print som jag tänker ha med, det är alltid lika spännande att vänta för att sen se hur det blev. Som vanligt var det svårt att välja bilder och börjar man leta i sitt arkiv ändrar man sig hela tiden tycker jag så till slut tog jag taktiken att välja bland mina bilder som finns i min portfolio här på Fotosidan. Två bilder därifrån valdes ut, bilden jag visar här finns inte i portfolion så den är inte en av dom två utvalda till utställningen.
Den helande naturen
När jag tänker efter är det nog oftast där jag mår som bäst, när jag får vara i naturen och betrakta. Det finns alltid saker där som fascinerar mig och ibland får jag med mig någon bild hem också.
Som blyerts
Man skulle kunna tro att trädet är ritat i blyerts men tänk om några veckor är trädet smyckat med löv då blir det nog som en målning av färgpennor istället.
En blek dag
Ibland blir det lite blekare dagar i naturen men ändå inte färglöst, man får göra det bästa man kan för att försöka fånga en plats på bild.
Viråns uppvaknande
Det är lite av en tradition för mig att besöka dessa åar och bäckar häromkring, att få se när dom vaknat ur vintervilan och dom är rikligt uppfyllda av snön som smält. Just den här dagen var det Virån som jag tittade på och vattnet verkligen dundrade fram mellan dammluckorna.





