Naturbilder
Idag blir det en sädesärla
En sädesärla som glatt poserade i den gamla tallen vid sjön, jag tror att det var ungefär tre stycken som flög omkring bland träden och vid strandkanten. Svårt att ha koll på dom och kanske är dom flera till antalet nu, sädesärla är en vacker fågel tycker jag och även den har något visst med sig när man ser årets första.
Mera sippor
Lite överallt i naturen tittar blåsipporna fram nu , jag blir helt klart på bättre humör efter jag sett dom.
Det där med fotografera blommor
Jag åkte till Hycklinge hage idag för att kolla hur läget var med vitsipporna och blåsipporna. Det fanns såklart även lite andra vårblommor och visst har man bilder på dessa blommor sedan tidigare i bildarkivet. Men jag måste nog ärligt erkänna att det är ganska få bilder som jag är nöjd med på dom, mitt främsta mål var ju förstås en naturrunda och titta lite i hagen denna sköna vårdag. Men sen när kameran är med är det svårt att låta bli att fotografera, på något sätt är det en speciell känsla att se dessa blommor det är liksom en sak som är ett måste tycker jag.
Det är en kall värld
Det känns som att det var ganska nyss som julen knackade på dörren men nu är det påsken som knackar på. Här där jag sitter är det för tillfället en regnig skärtorsdag så vädret kan ju förhoppningsvis bara bli bättre, men vi har inget annat val än att hänga med oavsett väder och vind.
Den helande skogen
I min ensamhet är jag ändå inte ensam i skogen, där kan jag lätta mitt hjärta och dela mina tankar. Det är i naturen som jag samlar kraft, varje gång jag åker därifrån har jag fått nya upplevelser och kommit på andra tankar tills nästa gång.






