Naturbilder

Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.

Vattensamling

Näckrosblad brukar jag fotografera ganska flitigt, jag vet inte riktigt varför men det är något med dom som jag dras till på något sätt. Man kan hitta dom i olika färger, former och med olika mönster beroende på vilket stadie dom är i. Här hittade jag ett som hade lyckats att samla på sig lite vatten och jag kunde såklart inte låta bli att fotografera det.

Postat 2020-07-24 09:57 | Läst 1681 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Tillbakablick

Det är viktigt att inte glömma bort bilderna i arkivet, jag brukar ofta bara slumpa mig in i en mapp och titta på bilderna som finns där i. Den här bilden fastnade jag på idag, den togs 24/3. Inte klokt vad fort månaderna har gått detta år men det har ju inte heller varit något normalt år än.

Postat 2020-07-21 17:11 | Läst 905 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

En form av runskrift

Allting är inte så självklart, men kanske budskapet når fram med hjälp av bloggen här.

Postat 2020-07-17 21:59 | Läst 856 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

I Emån

Man kan hitta mycket spännande saker när man åker runt, det här monumentet har nog varit en kvarn men jag vet inte säkert. Intill här finns en parkering där ett bord gjorts av något som ser ut som en gammal kvarnsten så jag tänker att den tillhört den här konstruktionen på något sätt. Konstruktionen finns i Emån vid Ryningsnäs.

Postat 2020-07-17 10:59 | Läst 778 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Fina sommarnätter

En fin solnedgång är alltid en fin naturupplevelse.

Postat 2020-07-16 21:50 | Läst 744 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera
Föregående 1 ... 190 191 192 ... 196 Nästa