En webblogg av David Elmfeldt kring fotosidan.se, foto, community och annat mys.
Ny Facebook-sida för alla blogginlägg
Vi vet att många använder Facebook och för att underlätta för dem så har vi skapat en sida där där alla blogginlägg publiceras automatiskt. Så hoppas vi att ännu fler läser era blogginlägg. Sidan heter Fotosidan - Fotobloggar. In och gilla :)
Inlagt 2016-09-08 12:08 |
Läst 2873 ggr. |
Permalink


Hälsningar Lena
Nej. Det betyder att det finns en länk till ditt blogginlägg med preview-bild på Facebook. Klickar man så kommer man till ditt blogginlägg här på Fotosidan.
😊
Det går tyvärr inte. Men syftet är enbart att skaffa fler läsare till era bloggar.
/B
Hehe. Det tar ca 15 - 30 min för det att uppdateras där borta.
Tack! Nu e den där! :)
/B
Nu gjorde vi det här för att skapa mer trafik till era bloggposter och bidra till mer läsare. Vilket jag tänker är en bra sak. Det man ser på facebook är en länk med bild till din bloggpost. Klickar man så hamnar man på din bloggpost här på Fotosidan.
Jag har länkat till din blogg (och andras) i mitt FB-flöde tidigare. Menar du att jag (eller andra) inte skulle få göra det utan att fråga först?
Jag har vant mig mig tanken och accepterar det, tycker det var lite egenmäktigt att inte informera först, jag är inte med i Facebook, så det kändes lite märkligt, men som sagt, låt gå, mvh, LO
'Det spelar som ingen roll om man är med i FB eller annorstädes så länge man lägger ut material som går att länka till. Enda sättet att undvika det är att ha en sida som kräver inloggning.
Ska man gilla sidan eller lägga in någon länk?
När jag varit inne på Facebook raderar jag alltid alla cookiefiler.
Så jag är tveksam till ert tilltag.
Har ännu inte sett hur ni löst det tekniskt så jag skall inte säga för mycket.
Fast jag är emot principen att någon skall sprätta upp min post, läsa innehållet och sedan lagra vad de lärt sig om mig.
Den typen av information som man idag kan misstänka används i Turkiet för att komma år alla dessa 10 000 tusentals personer de påstår stött upproret.
Det finns idag goda skäl att hålla sig under den digitala radarn och lämna så få digitala fotspår som möjligt.
Det är alltså en delning av bloggens länk som sker. Inget mer än så.
Notera att det är samma mekanism som om någon av ens läsare hade tryckt "Dela" på ens inlägg och då lagt ut det i sitt flöde, i en grupp eller sida. Att Facebook-knappen finns på allas blogginlägg har vi inte hört några synpunkter på - och detta är alltså inte annorlunda.
Undrar oxo varför vi inte fått reda på detta innan ni genomfört det?
Tror att ni tänkte väl men är inte detta ett stort steg som ni kanske borde informerat oss medlemmar om innan genomförandet?
Ha det gott :)
Vinsten är att ju fler som läsare desto fler kommenterar och det blir mer utvecklande och livfullt.
Det är inget stort steg utan tvärtom väldigt simpelt. Det som sker är att länken till varje inlägg klistrar in på den sidan, tex
http://www.fotosidan.se/blogs/agnetaviklund/antligen-hemma-i-sverige-igen.htm
Facebook skapar en preview-bild av första bilden och lägger ut rubrik och kort summering. Inget mer sker. Den som följer sidan på Facebook kan då se alla inlägg (precis som inläggen till vänster här http://www.fotosidan.se/blogs/index.htm) och är något inlägg intressant så kan man klicka på bilden/texten och man trillar direkt till
http://www.fotosidan.se/blogs/agnetaviklund/antligen-hemma-i-sverige-igen.htm
Man delar ingen privat information eller så. Det är som vilken länkning som helst.
Tack för info :)
Vänliga hälsningar
Bertil
Det Fotosidan gör här är att dela med sig av en länk till våra blogginlägg. Jag har svårt att se vad som skulle kunna vara problemet med det - det är precis samma sak som när någon annan länkar till en blogg.
Nu när ni förklarat hur ni gör det har jag åtmnstone inga invändningar. Jag gillar inte Facebook eller Google för den del på grund av deras sätt att kartlägga oss och sälja uppgifter vidare.
Fast här har de inte mycket chans till det.
Så för min del. Kör på.
Tja, om du inte lägger in några metadata alls i dina bilder går du nte att spåra, men då kan du å andra sidan heller inte få betalt om någon vill ha fatt på dig :)
Var är integriteten? Det kanske inte är så nu, men det kan BLI
något av "Storbror ser dig".
Det kan öppna för missbruk av personer och deras privatliv
och sätta integriteten i gungning,
leda till rejäla dragkamper och övertramp.
Varför ska FS vara Facebooktillvänd över huvud taget?
Bara för det är trendigt?
Vem tjänar på att ha förmyndarskap?
Ja detta är viktigt att tänka på. Håller helt med dig. så det blir nog mindre bilder i bloggen för min del, jag som tänkte lägga in fler....Tycker att Fotosidan och Facebook är helt vitt skilda saker.
Precis, de är vitt skilda saker! Istället för att försöka vara trendiga, kunde ju FS stärka sin egen identitet.
Facebook är en kontaktsajt, FS en fotosida.
Det du lägger ut på Fotosidans blogg är tillgängligt för alla på nätet. Inget förändras för att det publiceras en länk till din blogg på Facebook. Det kanske redan någon annan gjort tidigare.