Intryck avtryck från gator och torg. Det finns olika sätt att bemöta de utslagna fattiga.
På Medborgarplatsen hjälper frivilliga organisationer de fattiga med frukt, bröd, och varm soppa.
Beundransvärt!
Här görs ingen skillnad på fattiga från Rumänien eller Sverige eller var de nu kommer ifrån.
Den här tanten , lite frussen riktigt njöt och var oerhört tacksam för den varma soppan.
Tyvärr behandlas de utsatta också på ett grymt sätt, se bilden nedan. Man blir ledsen. / Bengt H
Här två bilder som visar på olikheterna.
Inlagt 2018-12-17 17:45 |
Läst 2834 ggr. |
Permalink


Sten
Hej Sten Håller med dig. .Man undrar hur en sådan person funkar. Så otroligt fegt,
/ Bengt H.
Den andra, ja, ett riktigt svin.
Hej Gunnar tur att dom finns och hjälper till.
/ Bengt H.
Nummer 1 viser megen omsorg og varme. Nummer 2 viser en meget fej og afstumpet person, som enda har maskeret sig - føj. Vi har desværre også den type her i DK.
God dokumenteret Bengt.
Med mange venlige hilsener fra Erik
Hatet tycks sprida sig , Trisst.
/ Bengt H.
Hej LO Javisst tycks dom bli fler. Oroväckande.
/ Bengt H.
Hej Björn Bilden på sparken är hemsk. Jag väljer också den första bilden, men vill ändå visa vaf jag såg.
/ Bengt H
På något sätt blir man ledsen av båda bilderna. Den sista blir man dessutom förbannad av. Tillvaron har blivit allt mer omänsäklig i landet utom sig.
Ha det gott
Bob
Hej Bob. Varför har det blivit så här???
/ Bengt H.
Jag såg det på tv. En kvinna log hela tiden och var överlycklig över beslutet.
/ Bengt H.
Caroline Wutsler, jo hon var glad som en speleman, det är väl såna här viktiga frågor dom lägger krut på, ja dom där moderaterna dom kan, LO
Hej Ja helt klart förstår man att hon är moderat, innan M lyser under hennes namn i rutan
/ Bengt H.
Men ... jag vill aldrig döma en för mig okänd människa utifrån en enstaka bildruta. Vad kan vi med säkerhet veta vad som egentligen pågår här? Av tiotusen olika möjligheter så skulle det ju tex kunna vara så att de är gifta och han visar upp skon för sin hustru och undrar om hon kan se något hål, för det känns så blött. Och då plötsligt förvandlas hela scenen och det handlar istället om omsorg. Och så sitter vi gubbar här i godan ro och kallar denne utsatte medmänniska för "svin".
Den ende, som kanske har lite mer vetskap, är fotografen, som ju bör ha fått en bredare aning om vad som försiggick.