Man kan lika gärna ha roligt i väntan på döden, och varför inte fotografera lite emellanåt, och kanske skriva lite också.
"Hade jag kul på mitt dop igår?"
Sitter fortfarande och går igenom bilder från dopet jag var på strax före jul. Jag hittade två bilder som tekniskt inte är fulländade, men motivet tycker jag är underbart.

"I got my eyes on you, fotografen"
Inlagt 2010-12-30 12:25 |
Läst 2050 ggr. |
Permalink


Dessa bilder får sammanfattningsvis varsin fyra av mig, vilket innebär godkänt för publicering :-)
Njae, om man tittar riktigt noga ser man att skärpan inte är helt perfekt i hela bildplanet. Vad gäller rödsticket kan jag hålla med dig, men om du visste hur mycket jag meckat med vitbalansen för att då den "rätt". För det första är det väldigt svårt att få neutrala färger, och för det andra så skulle nog inte neutrala färger återspegla stämningen. Det var VÄLDIGT varmt ljus på restaurangen där bilderna är tagna, så gör man färgerna helt neutrala skulle man nog inte känna igen sig.
Men å andra sidan tillhör jag nog de som gärna drar bilderna lite åt det röda hållet, precis som du inte gillar, Nästa gång ska jag för säkerhets skull ta några bilder på mitt gråkort så jag verkligen vet vad som gäller.
Men jag kan inte se att den första bilden lider av den svagheten.