Reflektioner och upplevelser
Där en munk och en bäver möts på Island. (Rubriken är i sig en gåta)
Fyra överblivna bilder kunde jag också ha skrivit i rubriken.
eller varför inte fyra särskilt utvalda.
Det enda jag vet säkert är att jag tog bilderna igår när jag var i Uppsala och fikade. Före eller efter fikat? Ointressant för det finns ingen kronologi inbyggd i bilderna. De har de gemensamt att de är tagna på samma plats, en av dessa spännande punkter som finns i intressanta städer. En punkt där jag skulle kunna tänka mig att hänga en stund (som ungdomarna säger), med kameran . Men inte igår. Vädret inbjöd inte. Så bilderna är mer tagna en passant.
Islandsbron och Munkgatan. Från andra hållet kommer Bäverns gränd. Vem bävern eller munken var har jag inte den blekaste aning om.
När jag var där i gårdagens kyla var det mest vattnet och bilderna jag brydde mig om.
Vatten i färg.
Vatten i svartvitt.
Dekorerat vatten.
Vart är vi på väg...? Jasså, till Dagnys.
.
Ett rött slott däruppe, ett fik kan anas därborta, någon är på väg. Vatten som rinner. En skylt pekar not Studenternas.
Var är vi? Nu syns två torn också. Nu är väl saken klar?
Dags för Dagny-fika! Inte så många där. Finlands nationaldag, förkylningstider, julstress, vem vet vad som höll folk borta.
Motljuset kanske? den lågtgående solen sken in och la ansiktena i skugga med bländande bakgrund, eller också spotlight i fejset. Båda ljussättningarna lika besvärliga för fotografen.
Som tur var gick det att lätta upp skuggorna i efterhand.
Det tittades på kameror.
Men det tittades också på bilder, gamla svartvita.
Fundersam, eller medveten om kameran?
.
Bildtittande.
Selfie motljus !!
Porträtt i motljus var det.
.
.
Lyssnar.
God morgon och välkommen till en ny dag
Men såhär ljust är det inte än...
Bilderna är från i går morse.
Kommer ni ihåg att det är fika i morgon...
... och den tid som var en gång.
Fikat är förstås inte här utan i Uppsala i morgon
Medan bilderna är från i somras.
När molnen hopar sig över staden.
När molnen hopar sig har fotografen tur om han har kameran med sig. Och kanske även regnjacka och/eller paraply.
Men "molnen hopar sig" kan ju också tolkas bildlikt när problem och faror närmar sig. Molnen inte bara hopar sig, utan är även hotande.
Regn i faggorna? Ja lite kom det men inga stora mängder.
Det som hände, hände lite senare. Datorn la av. Sedan slog blixten ner där jag bor så hela området blev bredbandslöst ett bra tag. Och en skogsbrand, men inte där jag var. Och nu också havererad politik och nyval.
Men nu har jag grävt fram de här bilderna ur mina gömmor.
Ett tag såg det riktigt hotande ut, men jag fick inte så värst mycket regn på mig.
Det fanns ju naturliga paraplyer som jag kunde gömma mig under när det var som värst.


























