Visst är det roligt att gå ut med kameran utan att veta varför, eller vart man ska gå eller vad man ska fotografera
Men går man där man gått så ofta förr, med eller utan kamera är det kanske inte så roligt att ta samma bild gång på gång. Eller så är det det som är roligt. Det blir ju ändå bara nästan samma bild.
Som här. Här har jag fotat förr. Ett antal gånger.
Idag blev det då bilden "snölös januari" fångad med hjälp av ett träd för att få i alla fall någon komposition i bilden. Jag visste att den skulle bli dålig och just därför tog jag bilden, för att se hur pass bra (eller dålig) en dålig bild kan bli.
Men trädet i den första bilden väckte också tanken att fånga promenad och intryck med hjälp av träd som inte i sig själva var motivet.
Den idén höll i en bild till: "Björken och stängslet", som jag också tog som en sorts revansch för jag visste att första bilden inte skulle bli bra.
En annan idé när jag gick ut var att se hur mycket av vintern jag kunde finna, den där som försvann lika fort som den kom.
"lite snö kvar på fotbollsplanen"
Men jag anade mer skräp borta på planen
"Nyårsrester"
Sedan kom jag in bland husen. Jag tänkte ta en folktom bild, eftersom det var så få ute.
"Stack upp huvudet precis när jag tryckte på knappen"
Ja, då var det väl meningen att det skulle bli en nästan helt folktom bild. Kanske en fixeringsbild?
Plötsligt stod jag framför en färggrann inrättning. Den får tala för sig själv.







Tack för den beskrivningen,det var ungefär så det kändes...