Naturbilder
Jag stannade inne
Idag har det varit snökaos, inte lönt att försöka ge sig ut med kameran på skogsvägarna. Snösvängen har jobbat hårt under dagen så kanske det blir bättre möjligheter imorgon.
Saker jag ser
Det kändes som en brottsplats, någon hade gått hårt åt trädet här och lämnat resterna åt sitt öde. Jag dokumenterade platsen, jag misstänker att det var människor bakom händelseförloppet. Jag tyckte att det såg spännande ut i alla fall.
Mappstrukturen fungerade
Jag kom ut lite igår trots allt, det blev årets första bilder och kylan bet ganska rejält i kinderna. Det blev några bilder så jag hade chans att testa mappstrukturen vid import av bilderna för 2025 i alla fall . Allting fungerade enligt plan och en av bilderna blev denna, självklart en bild med is som motiv.
Annandag jul 2024
Jag var ute några rundor i julhelgen som var, faktiskt har jag inte tagit några bilder på det nya året här än. Kanske det blir idag, jag vet inte men det blir när det blir annars. Det är kallt ute idag och lite andra grejer står även på schemat men helgen är lång eller inte.





