Naturbilder

Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.

Drivkraften

Jag funderar ofta på det här med att ladda upp bilder på alla olika plattformar, vad det liksom egentligen tillför mig att ladda upp bilder. Självklart är det roligt att visa upp sina bilder men jag vidhåller ändå att det inte gör mig till en bättre fotograf. Däremot känner jag att det är viktigt att titta på andras bilder, det är oftast genom att se andras bilder som jag får inspiration. Så även om det inte tillför mig så mycket att ladda upp bilder kanske bilderna generar inspiration till någon annan fotograf. 

Publicerad 2021-10-19 17:17 | Läst 3535 ggr 2 Kommentera

Hålla sig över ytan

Ibland känns det så, man kämpar för att hålla allt flytande man är den sista som är utnämnd för att se till att allt inte sjunker. 

Publicerad 2021-10-18 17:50 | Läst 3351 ggr 0 Kommentera

Hängandes

Dags att ladda batterierna och sluta hänga, helgen är här.

Publicerad 2021-10-15 16:30 | Läst 2485 ggr 0 Kommentera

Kvällsbelyst

Gotlandsfärjan har lagt till, avlastning och pålastning pågår. Snart avgång igen, en vacker syn i Oskarshamns hamn på kvällen.

Publicerad 2021-10-12 16:13 | Läst 4243 ggr 3 Kommentera

Lövet på stenen

Överallt finns dom nu, tecknen på att årstiden höst verkligen är här. Det är trots allt något speciellt med den tycker jag, när det är högsommar tänker man på svalare väder och på något sätt längtar efter hösten. Sen när hösten är här kan jag känna ett slags vemod, lite ångest på något sätt. Jag tänker på allt som jag skulle gjort på sommaren men som inte blev av, ibland är det alltför lätt att skjuta på saker. 

Publicerad 2021-10-11 19:40 | Läst 3891 ggr 0 Kommentera
Föregående 1 ... 180 181 182 ... 212 Nästa