Bilder & teknik från förra århundradet

Vilsamma Valörer

Jag har så otroligt mycket bilder - att jag kan gödsla med gångbart material.

Att folk numera samlar på sig mycket bilder kanske inte är så konstig, med tanke på den tekniska utvecklingen - men jag har alltid varit sådan, mycket begiven på avtrycket.

Foto-grafi, att gravera med ljus.

En kul sysselsättning denna mörka och kulna tid på året, är att skanna gamla negativ. Det här materialet hamnade rakt ner i negativfoldrarna när det sig begav - jag har alltså aldrig sett bilderna tidigare, annat än som negativ. Därför det är speciellt roligt nu att sitta och skanna.

Tidsfönstret öppnar sig mot januari 1996 - och innan de skannade bilderna åker ner i arkivet, kan jag ju slänga ut några på nätet. Snabba ryck som det skall vara nuförtiden - fast gammalt.

Fin vinter det året...

LP-foto hade nyss börjat med sin auktionsverksamhet - efter det att Photographica och Erik Stranger hade lagt ner.

Kul att se Rolle igen - i full aktion...

Hemma hos oss en vintermorgon.

                        Visst är det vilsamt med svartvitt?

             

                                ________________

Filmen är Ilford FP 4 - och på axeln befann sig Contax II bestyckad med Zeiss Sonnar 1,5/5 cm T  från 1940.

Inlagt 2025-12-04 12:00 | Läst 225 ggr. | Permalink


(visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?
Wolfgang 2025-12-04 12:44
Mycket bra bilder! Både skarpa och med mjuk tonalitet. 3D-känsla! 😊 Mvh Wolfgang
Svar från syntax 2025-12-04 12:46
Ha, ha - där satte du poängen!
Tack för ditt gillande Wolfgang.
Peter - 2025-12-04 13:20
härlig känsla i vinterbilderna

bra att kika tillbaka på gamla bilder, de mognar liksom med tiden
Svar från syntax 2025-12-04 13:36
Tack Peter - där är vi helt överens.
davjons 2025-12-04 14:04
Fina bilder! Jag gillar särskilt nr 2 och 5.
Svar från syntax 2025-12-04 16:30
Kul - och tack för din kommentar.
N Thomas Meldert 2025-12-04 15:18
Verkligt vilsamma valörer. Jag får nog ta mig i kragen och gå ut i vinter.
Svar från syntax 2025-12-04 16:33
Tack Thomas. Vi får hoppas att det blir lite med instundande säsong.
Erik Madsen 2025-12-04 17:17
Hej Peter H.
WOW det måste vara en fantastisk upplevelse att se bilderna "framkallas" med dagens teknik.
Den lugna mysiga morgonen och bilden med cykeln - gillas.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från syntax 2025-12-04 17:39
Tack skall du ha Erik!
Bra vardagsbilder blir viktiga med åren. När jag fick fram just den här, högg det lite i hjärttrakten.
Erik Madsen 2025-12-04 17:50
Hej igen. Jag glömde att lyfta fram detaljerna i bilden – möblerna, lampan (vi hade en sådan också), tapeten, bokhyllan och cigaretten – ett fint tidsdokument.
Med vänliga hälsningar, Erik.
Svar från syntax 2025-12-04 18:05
Kul Erik! Då kanske det blev lite nostalgiskt även för dig.
mojje 2025-12-05 08:21
Det ser ut som att det bläddras i en skolkatalog där i soffan. Nuförtiden görs väl inga såna. Absolut trevligt i svartvitt, det är ändå något speciellt och det visar du här.
Svar från syntax 2025-12-05 08:39
Mycket skarpögt Morgan!
Visst är det en skolkatalog. När jag kollade fanns det ett bredvidliggande negativ där ingen hand skymde.
Och svartvitt - ja, det är en egen konstform i sin egen rätt. Det är därför det ofta blir mindre bra när folk konverterar färgbilder till svartvitt rakt av.
Tack för kommentaren.