Bilder & teknik från förra århundradet
Finlands dag
Det här är min favoritbild av Gustaf Mannerheim.
Kanske är det den enkla finska landsbygdsmiljön som slår an - tillsammans med den man som har mer att göra med Finlands självständighet än någon annan. Mot slutet av sitt händelserika liv tilldelades han av presidenten och regeringen titeln; Marskalk av Finland. Ute bland folk kallas han för "Marski".
I dag den 6 december på Finlands självständighetsdag hyllar jag landet där jag föddes - och Marski förstås.
Inlagt 2023-12-06 07:54 |
Läst 1271 ggr. |
Permalink



Tror jag det!
Under det finska inbördeskriget 1918 mellan de röda och de vita, talade de röda om Mannerheim som "den vite slaktaren". Under kriget mot Ryssland som började 1939, satt de rödas barn vid fronten tillsammans med de vitas barn. Nu tyckte de rödas barn att: "Det är tur att vi har den gamle slaktaren med oss"... :-)
Tack! uppskattas.
Tack för det!
/F
En bra granne och en tidigare rikshalva. Tackar!
Tommy S.
Tack skall du ha - och skål!
Kul att höra. Vilka trakter var ni i huvudsakligen?
Vi gjorde en liten rundresa, färja till Helsingfors sedan bil till Lathis, Nyslott, Suomussalmi, Uleåborg och se'n upp till Torneå/Kukkolaforsen och Bastuakademin! :) Och sen längs den Svenska kusten ned till Gnesta! (Tinas brors fru är finsktalande) Det va en intressant resa, speciellt när man kom utanför allfartvägarna! /B
Det var en hugans resa! När ni passerade Lahtis var ni inte så långt ifrån min födelsestad Lovisa
Och mycket intressant det va att se skyttegravarna i Suomussalmi och ana vad som här hade varit!
https://historiskamedia.se/artiklar/finska-vinterkriget-slaget-vid-suomussalmi/
/B
Jo - Suomussalmi var en uppseendeväckande brakseger. Ungefär som Karl XII:s förödande seger över ryssarna vid Narva år 1700.
Som det framgår av din länk, så vilseledde det kanske Hitler angående ryssarnas egentliga kapacitet. En annan effekt var att till och med Stalin var imponerad av Mannerheim och finska armen - och det hade Finland tillgodo vid de tuffa fredsförhandlingar som skulle komma.
Det var väl sådana omständigheter som gjorde inbördeskriget 1918 så fruktansvärt. Gränsen mellan vita och röda kunde gå genom samma familj.
Hur kunde sådana sår läka? Det var nog mycket det senare kriget mot Sovjetunionen som enade landet - och i tillräcklig omfattning begravde det gamla. Även i detta hade Gustaf Mannerheim en ledande roll.
Så är det. Jag är född under fortsättningskriget, i januari 1944. Jag fyller 80 nu snart. Det betyder att dom som var med och kämpade som vanliga meniga borde varit runt 20 år då - alltså runt 100 år i dag.
Tack Morgan.
Fint att du tyckt att det var kul.