Bilder & teknik från förra århundradet

Fotohandel med pondus

Wibergs Foto är ett etablissemang som jag skulle gissa att dom flesta äldre fotografer här i Stockholm kan relatera till - mycket beroende på den färgstarke innehavaren i gamla tider, John Gustafsson. 

John var slagfärdig, underfundig, och rolig. Jag har aldrig hört honom förlora en munhuggning.

 

Jag lärde känna John i slutet av 1960-talet. Småningom blev vi mer bekanta och goda samtalspartner. Wibergs Foto var lite speciellt. Svåröverskådligt och knökfullt med kameror och annan fotografika - men John visste var varenda pryl fanns. Folk med ett genuint fotointresse - speciellt ett tekniskt sådant, tyckte att det här var en mycket intressant och stimulerande miljö. Wibergs Foto liknade ingen annan fotohandel - och John Gustafsson liknade ingen annan fotohandlare.

John var frispråkig och rakt på sak. Vänlig och korrekt mot kunderna - men inte servil. John gick alltså inte hem hos alla.

                                                   John Gustafsson på 1970-talet

För kunder som behövde hjälp och fotografiska råd, var John en fast punkt. Hans genuina vänlighet, gjorde att han alltid gjorde lite extra.

                                                                  Min fikaplats.

                 

Jag satt ofta hos John och fikade och pratade. Det blev naturligtvis mycket snack om kameror och fotografi - men även samhällsfrågor och rent filosofiska spörsmål avhandlades med lätt hand. Skrattet låg alltid nära till hands.

Min sittplats var längst inne i lokalen. Där hade jag en fin utsikt  mot betjäningsdisken där John ofta befann sig - men för kunderna som han talade med därute, syntes jag nästan inte alls.   

Oj, oj - jag fick höra mycket...  saker som inte alltid lämpar sig för trycket - men underhållningsvärdet, det var många gånger storståtligt.

Jag kommer ihåg en dag när en kund tyckte att John skulle ta kostnaderna för kundens egen dumhet, men det tyckte inte John. Saken var den att kunden delvis hade förstört den kamera som han hade köpt genom mindre välbetänkta åtgärder - sådant som var långt utanför garantins gränser.

Det blev till en praktfull ordväxling - och när kunden hade kört slut på alla argumenten, dängde han kameran i disken, skrikande:   

Du kan ta din djävla kamera och stoppa upp den i ....!! 

Det gå inte alls det,  sade John med ett vänligt ansiktsuttryck - där har jag redan en projektor. Det gick alltså inte att rubba John Gustafssons lugna behärskning. Han lät sig aldrig lockas till några obetänkta hetsigheter. Kunden dröp av - lång i ansiktet. 

Sådan underhållning till kaffet bjöds det ibland på Wibergs Foto.

                                         John Gustafsson bakom disken året 1992

                                               _______________________

                           

John lämnade oss alldeles för tidigt. Sonen Peter tog över Wibergs Foto och utvecklade verksamheten till Stockholms Leica Center. Peter var lika framåt och duktig som pappan hade varit. Hela verksamheten berodde av Peters kompetenta och kundvänliga handlag.

Att handha ett världsmärke som Leica, kameran med den största nimbusen i branschen krävde sin man - och den mannen var Peter Gustafsson.

Det blev fortsatt fika på Stockholms Leica Center, och jag höll mig därmed sakkunnigt informerad om vad som tilldrog sig i fotobranschen - och jag fick många trevliga stunder tillsammans med Peter.

                                     Peter Gustafsson på Älvsjömässan 2011

                                                                            

Nu är fotobranchen en branch i nedan, och Peter kan skymta pensionsåldern vid horisonten - omständigheterna ligger alltså väl till för en avrundning.

                                                                  * 

Med John Gustafsson i levande minne, och med ett stort tack till Peter Gustafsson för alla fina stunder vid kaffekoppen!

Inlagt 2025-05-01 07:53 | Läst 851 ggr. | Permalink

"Mycket trevlig läsning och spännande att se den unge John bakom disken."


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
Benganbus 2025-05-01 08:34
Fin berättelse! Lokal fotohistoria!
Jag var bara några gånger hos Wibergs!
/B
Svar från syntax 2025-05-01 08:38

Tack för det Bengan.
Jo - jag såg dig aldrig där.
elgenper 2025-05-01 11:24
Var inne där redan under Johns tid, men Peter hade tagit över när jag beslutade mig för att satsa helt på Leicaprylar (när M9 kom), och han har varit min hovleverantör sedan dess. Alltid perfekt service och grundlig kunskap om varenda pryl i sortimentet!

Har ju inte kunnat undgå att märka att öppettiderna krympt, men definitivt inte tillgängligheten. Alla leveranser har varit färdiga att hämta så fort de anlänt (för en tid sedan ringde Peter till mej från Australien (!) och meddelade att ett beställt tillbehör fanns att hämta i grannaffären...).

Din text varslar om en förestående "avrundning" (som man nog anat sig till redan), och det blir inte lätt att anpassa sig till! I varje fall är det läge att instämma i ett varmt tack till Peter! För egen del hoppas jag nu att de grejor jag har håller min tid ut; M9:an hängde med i 14 år!
Svar från syntax 2025-05-01 12:36

Det var kul att få veta att du var en av Peters Leicakunder. Dessutom att du så väl konfirmerar min uppfattning om honom: "... Hela verksamheten berodde av Peters kompetenta och kundvänliga handlag."
Jag tror att du kan besöka (efter tidsöverrenskomelse) månaden ut.
Peter vet nog även om det kommer upp något bra alternativ för Stockholms Leicavänner.
ztenlund 2025-05-02 16:50

Nu står det i och för sig att renovering pågår och att meningen är att butiken är tänkt att öppna igen i maj utan vidare specifikation. Detta både på vissa av de egna kanalerna på Internet och på dörren (gick förbi för en stund sedan). Tills vidare får man väl tro på det.

Skylten är för övrigt rätt blek numera. Wibergs har en del rött kvar, men den blå delen med Foto är i princip vit.

Ang. Leica i övrigt är det nog Gunnar Olssons Foto i första hand om man vill ha en fysisk butik i Stockholm? De är en "Leica Boutique" enligt något system som Leica själva håller sig med.
Svar från syntax 2025-05-02 18:05

Det skall man tro på - inte bara tills vidare. Jag vet vad som kommer, men jag vet inte om det är officiellt ännu.
Peter äger sin lokal och hyr nu ut den till lämplig verksamhet.
elgenper 2025-05-02 18:26

Ja, allt jag vet är att det sedan en tid inte bara är att trava in i affärslokalen närhelst andan faller på, utan man bör komma överens om ett möte. Gör man det, får man precis samma förstklassiga service och bemötande som alltid. Har själv gjort affärer där nyligen, och det har fungerat alldeles utmärkt, med snabb leverans och smidig uthämtning.

Peter H vet uppenbarligen mer än t ex jag gör, och det är väl bara att vänta och se.
ztenlund 2025-05-14 17:26

Det är nu officiellt för den som går förbi. Oblekt "byggpapper" nu ersatt med med mer färglagd variant som meddelar att Kamerastore (dvs kamerastore.com) kommer snart.
N Thomas Meldert 2025-05-01 14:37
Härlig berättelse. T o m jag som kom till Stockholm sent i livet har köpt kamera hos Peter. Det var när Fujifilm X100 kom. Han slutade sedermera att sälja Fuji men hjälpte mig ändå att få ut ett minneskort spom fastnat i den. Och gratis dessutom. Kom tillbaka när du ska köpa en Leica, sa han.
Svar från syntax 2025-05-01 16:53

Tack Thomas.
Peter släppte nog allt annat när han började som specialist på Leica. Jag märker att han var lika ansvarsfullt vänlig som vanligt.
Roger Vikström 2025-05-01 14:41
intressant läsning
/Roger
Svar från syntax 2025-05-01 16:54

Tack för den kommentaren. Trevligt att det väcker intresse.
Lars Erik Jansson
Mycket trevlig läsning och spännande att se den unge John bakom disken.
Lars Erik Jansson 2025-05-01 20:55

För att fylla på min tidigare något sparsamma kommentar: Jag hade förmånen att få arbeta med Peter några år efter min tid på Schönherrs Foto. Att se och höra Peter sätta en kund in i hurusom en Leica var tänkt att fungera i den presumtiva kundens händer är ett minne av fullständig koncentration på vad det just då gällde; övertyga kunden om Leicakamerans överlägsenhet och kundens framtida möjligheter till ett glädjefyllt fotoliv. I konsten att visa vad en Leica kan, inte minst de små kompaktkamerorna, är Peter en mästare. Tekniskt insatt i detaljerna och mån om att det sagda går in hos kunden och stannar. "Annars kommer du in så tar vi en runda till i funktionerna" fick köparen ofta höra när han eller hon som lycklig ny-ägare av en Leica beredde sig att lämna
butiken. Jag kom aldrig riktigt upp i samma demonstratör-klass som Peter, men jag lärde mig minst lika mycket som kunderna när jag hade möjlighet att höra Peters genomgångar.
Svar från syntax 2025-05-01 21:03

Tack skall du ha för dom fina kommentarerna Lasse!
Vi vet ju båda vad Peter går för, men det fanns begränsat utrymme för mina lovsånger i huvudtexten - på grund av läsbarheten i publiceringssammanhanget.
Alltså - bara fint att du fyller på!
Erik Madsen 2025-05-01 21:09
Hej Peter H.
Vilken underbar och läsvärd berättelse. Jag skulle också vilja besöka den butiken. Jag tror att jag också skulle ha uppskattat den kvicka tonen, särskilt hans svar till den besvärliga kunden om projektorn 😂
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från syntax 2025-05-01 22:41

Tack Erik - det var roligt att du gillade berättelsen.
Jag har gått som "barn i huset" på Wibergs sedan det sena 1960-talet. Det känns väldigt konstigt och tomt att den saken nu är slut.
Jag är alldeles säker på att du skulle ha uppskattat Wibergs Foto.
Margareta Cortés 2025-05-19 12:57
Du har en enorm bildskatt att ösa ur, blir till intressanta berättelser.
Trevlig butik det där. Ingen som jag besökt men fanns en, betydligt mindre, men ofta besökt av mig i dåvarande lilla Jakobsberg.
Svar från syntax 2025-08-17 13:54

Tack för trevlig kommentar Margareta! Såg den först nu... :-)