Pedagogiskt problem?
Det här vaknade jag till i morse - när jag väl hade hunnit till kaffekoppen och den rostade mackan. Vi får väl kalla det ett "pedagogiskt problem" - för vissa i alla fall.
Det har varit osedvanligt kallt nu, och det ganska länge. Kylan började dom första dagarna i januari. En så långvarig köldperiod som en och en halv månad kan inte anses vara en vädervariation - och då förklaras på sedvanligt sätt med att folk inte kan skilja på klimat och väder.
I Danmark lär det ha varit den kallaste januari sedan mätningarna började. Sådant kan hända, och det är inte där problemet ligger. Problemet ligger i att vi inte har hört ett ord om att det i Danmark har varit den kallaste januari sedan mätningarna började - medan vi alltid blir nogsamt upplysta om när det någonstans har varit den varmaste perioden sedan mätningarna började.
Att pressen ibland ljuger munnen svart, det insåg jag redan i tonåren, alltså för sådär en 60 år sedan. Saken gick till så att när jag satt vid min morgontidning, råkade jag stöta på en artikel där jag själv var specialist. Jag höll på att sätta kaffet i vrångstrupen. Knökfullt av vilseledande glidningar och formuleringar, utelämnande av viktiga fakta, och en och annan lögn. Följdfrågan var ju given... Hur var det då med alla dom där andra artiklarna, där jag inte var specialist? Artiklar som jag hade svalt med hull och hår!
Det händer mycket i klimatfrågan, allt var inte så enkelt som klimatalarmisterna trodde. Jag känner mig just nu väldigt osäker, behöver verkligen information - och det blir ju inte bättre av att massmedia ljuger genom tendentiösa beskrivningar och genom utlämnande av fakta.



Du är en klok man Stefan... :-)
I det gamla DDR var alla på det klara med att pressen ljög. Den aktuella frågan var alltså inte om den saken - utan om vart man syftade just i dag?
Bara att hålla med - men någonstans går ju gränsen för godtrogenhet. Överskrider man den, då förtjänar man att bli förd bakom ljuset...
Okej, men då måste jag ju vidarebefordra informationen :-)
Igår kväll uppmättes den lägsta temperaturen i februari i Danmark - minus 16,6 i Holbæk - 24 km från Roskilde.
Vi har också tidigare haft minus 15 grader här i Roskilde. De senaste dagarna har det varit minus 2-3 till 4 grader. Och ner till minus 7 på torsdagen. Vi får vänta till söndag nästa vecka innan vi får + grader.
Med vänliga hälsningar från vädertjänsten i Roskilde/DK :-)
Det blir till att hålla i hatten Erik - var skall detta sluta... ?
Tack för din kommentar.
Den lägsta uppmätta temperaturen i Danmark är -31,2C den 8 januari 1982.
Danmarks meterologiska institut grundades 1872 men man har mätuppgifter redan från 1860.
Om man känner sig osäker över medias rapportering är det klokt att börja med sökning i förmodat trovärdiga källor. SMHI, DMI och andra europeiska väderinstitut. De stora universitetens hemsidor kan man också besöka.
Att massmedia skulle arbeta efter en i förväg uppställd agenda smakar väldigt mycket konspirationsteori. Är tanken om en massmedial sektor som jobbar efter en i förväg uppgjord agenda grundad på egna studier av förstahandskällorna eller är det en åsikt skapad under inflytande av ens egna så att säga godkända källor bör man med handen på hjärtat gärna ställa sig.
I år är det en kall vinter, extrem menar en del men sett i statiska siffror ganska normal bortsett från en mycket varm december. Fantastiska isar ligger nu ute i skärgårdarna. En granne meddelar att det finns åkbar is ända ut till Rödlöga och sannolikt ytterligare längre ut (Sthlms skärgård). Jag har snopet nog inte möjlighet att ta mig ut de närmaste veckorna. Får hålla mig till Mälarens isar. Sist det var såna här isförhållanden var vintern 2011 då isarna låg långt in i april. 2006 och 2008 var liknande. Här kommer begreppet "mannaminne" som ett statistiskt osäkert begrepp in i bilden. Det har legat isar sen dess men i betydligt mindre omfattning, de senaste fyra åren knappt något. Men isläggning är i mycket ett väderfenomen säger långfärdsskridskoåkarna, och meterologerna. Men som i långa mätserier går att relatera till klimatförändringar.
Och vad denna vinter gäller, om man ska tro SMHI är de sett i ett trettioårs perspektiv rätt normala men något varmare.
Allt det här finns det siffror på.
Fram med raggsockorna en vecka till
/Gunnar S
Det var kanske den provokativa ådran som fick dig att nappa Gunnar... :-)
Jag vill naturligtvis inte dra alla massmedia över en kam. Här har vi till exempel ett par program från Sveriges Radio, där man kan undra om dom har gått och blivit klimatförnekere (märkliga ord, nog finns det väl ändå ett klimat?):
https://sverigesradio.se/avsnitt/klimatkatastrofen-del-1-vi-ber-om-ursakt-och-backar
https://sverigesradio.se/avsnitt/klimatkatastrofen-del-2-farligt-och-vilseledande
Men OK, jag tar tillbaka det där med "uppgjord agenda" - och stryker sålunda.