vattenspegel

Sport och Naturbilder

Kan man ta min text och göra den till sin?

Jag fick ett uppdrag att fotografera fotboll och skriva en enkel text. Många gånger tidigare har jag som fri gjort samma sak och man har ändrat i texten med min tillåtelse för att det skall formas efter tidningens önskemål.

Naturligtvis  även  denna gång Man satte min byline på foton men texten fick redaktörens byline, jag frågade varför det var min text det var jag som skrivit den och det användes i tidningen Ändringarna var något stavfel samt en annan rubrik.

 Men i stort var texten den jag skrivit och framförallt vad som hände under matchen det var ju bara jag som var där och som skrev och fotograferade. Nu undrar jag vad som gäller Det är första gången jag råkat ut för detta och jag har levererat åtskilligt med bilder och artiklar.

 

Finns det ingen hederlighet ibland redaktörer måste man stjäla andras texter för att nå framgång är branschen så  konkurrensutsatt så man tar andras texter till sina? Det är iså fall sorgligt 

Postat 2013-07-03 16:54 | Läst 1943 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Se upp för lösa väg Renar

 

Nu har vajorna kalvat och är på drift i skogarna här i Norrland. Det sker olyckor särskilt när det börjar skymma eller att solen står lågt. Det är bra att ta det lite lugnt nu i semestertider så slipper man problemen med att ta hand om ett döende djur och ringa polis det är ingen kul upplevelse. Ofta finns dom där man minst anar det gärna bakom backkrön eller kurvor. Renar står gärna i flock och flyttar sig, men det kan ta lite tid om flocken är stor. Visa hänsyn kolla vart de är på väg och smyg upp bakom så flyttar sig flocken, det går inte att signalera eller blinka med ljus det förstår dom inte. Utan bara kör lugnt och varsamt bakom flocken så ordnar det sig. Norrland har bra vägar och lite trafik vilket gör att man gärna släpper på och ökar farten. Men det finns djur efter vägarna. Det kan bli en otrevlig början på semestern med ett döende djur som ligger och sprattlar på vägen med blod sprutande. Även Älgar flockas och kan komma med fart ut på vägen. Vi såg 11 st vid Ene backen härom dagen. De  är lika hårda som ett järnvägslok att krocka med. Välkommen till Norrland

Postat 2013-06-27 17:33 | Läst 1434 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Misommar här i Lappland

Det är tid att fira,det är tid för ledighet. Kanske föredrar man en god bok om Västerbottens inland med Torgny Lindgren från Raggsjö strax här intill.

Hur som helst är det ledighet ,vilket man än gör. En del människor måste ändå jobba och vårda oss som tyvärr blivit sjuka. En tanke kan vi ändå sända till dem och ett fång med midsommarblomster. jag önskar alla en behaglig Midsommar/bert

 

 

 

Postat 2013-06-19 09:53 | Läst 1326 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Det är dags att njuta nu

Seriöst det är just nu naturen är som mest vaken, just idag är den tillgänglig för oss

Nu kan vi var vi än bor i landet se saker som vi glömt att de fanns. Det är en sakral verklighet man förstår att det kan hända,att naturen finns där  varje år men finns det tid att se . Bakom flötet kan man upptäcka sig själv, se det vackra, som för varje stund förändras Jag kan bara känna tacksamhet att få delta i naturens skådespel Prova på det får ni se. Från lappland/bert

Postat 2013-06-16 15:44 | Läst 1238 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Det är mäktigt

 

Naturen lever och vi njuter av sommaren och den vilda Vindelälven i dag den 29 Maj klockan 11,50

Postat 2013-05-29 18:17 | Läst 1280 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 23 24 25 ... 81 Nästa